Pravni savet

Moj pokojni otac je sa sestrom i samnom napravio ugovore o dozivotnom izdrzavanju,znaci postoje dva ugovora.Jedan je napravljen sa sestrom kao davaocem izdrzavanja i njega i majke kao primaoce izdrzavanja,a odnosi se na stan koji je u njegovom vlasnistvu.Drugi ugovor je napravljen izmedju mene kao davaoca i oca i majke kao primaoce izdrzavanja,a odnosi se na kuce(3) sa placem koji su u njegovom vlasnistvu.Ostavinska rasprava je zakazana za ovaj mesec.Ali,moj pokojni otac ima dva sina iz prvog braka.Jedan od njih zivi u jednoj od kuca koje se nalaze u ugovoru koji je napravljen samnom,koristi tu kucu i nekih 3 ari placa (od ukupnih 6 ari),kucu je nadogradio i u njoj nesmetano zivi dugi niz godina.Tu kucu su nas otac i njegova majka sagradili dok su bili u braku (nekih 63 kvadrata)i u tom braku su kupili svih 6 ari placa.Posle razvoda njihove majke i naseg oca zajednicka imovina nije podeljena.Moj otac sa mojom majkom na preostala 3 ara placa gradi kucu od 33 m2 koja je i legalizovana pre dve godine i kucu od 63 m2 koja je samo sazidana i stavljena pod krov,bez drvenarije,kanalizacije,struje i vode.U braku sa mojom majkom dobija i stan od 50 m2.
Otac je preminuo prosle godine,a njegova bivsa supruga pre nekih 10-ak godina.Njihova zajednicka imovina ostaje i dalje ne podeljena.
Predpotstavljam da braca mogu da traze podelu imovine njihove majke (koju im ja ne sporim,jer vec koriste pola placa i kucu,ali oni hoce sve tri kuce i ceo plac pravdajuci se da je plac kupljen u braku sa njihovom majkom)Da li oni tom podelom ruse ugovor koji ja imam?Odnosno da li je moj ugovor moguce srusiti?Da li se rusenjem mog ugovora rusi i sestrin?Moram da napomenem da oni nisu brinuli o nasem ocu ni materijalno ni moralno,cak mu ni na sahrani nisu bili,dok smo sestra i ja brinule i sahranile onako kao je on to zeleo.O nasoj majci brinemo u svakom pogledu jer je tezak asmaticar i ima malu penziju. Unapred zahvalna..
— anonimno

Poštovana,

Ugovor Vaše sestre nije sporan. Što se Vaše situacije tiče, imate pravo na imovinu naznačenu u ugovoru o doživotnom izdržavanju, osim ukoliko neko drugi na nju ne polaže pravo. Ukoliko Vaš polubrat uspe da izvrši deobu zajedničke imovine njegovih roditelja, to ne dira u Vaša prava koja imate po ugovoru o doživotnom izdržavanju. Jedino nećete dobiti celokupnu imovinu naznačenu u ugovoru već onaj deo koji bi deobom pripao Vašem ocu. Drugim rečima, ugovor o doživotnom izdržavanju će i dalje proizvoditi pravna dejstva s tim da je moguće da nakon pomenute deobe dobijete manji deo imovine nego što je to ugovorom predviđeno.

Pravne oblasti
Oznake