Nasledno pravo
46
3. strana
NASLEDSTVO U VANBRAČNOJ ZAJEDNICI
Naša vanbračna zajednica je otpočela 2002.godine, ali nemamo pravni dokument o tome.
Iz prethodnih brakova imamo troje dece (svi su sada punoletni), njeno dete živi sa nama. Našu zajedničku decu, nažalost, nemamo.
Ona ima svoj stan u vlasništvu, u kojem smo sve do skoro živeli.
Ja sam od ove godine u "otkupu" stana dodeljenog mi od preduzeća u kojem sam zaposlen i u tom stanu sada živimo, a njen sin je nastavio da živi u njenom stanu.
To je otprilike presek situacije - faktičko stanje.
Mislim da je pitanje nasledstva jasno, odnosno da deca iz naših prethodnih brakova nasledjuju naše stanove odvojeno.
Pitanje:
- U slučaju (na primer) moje smrti da li žena sa kojom živim od 2002.godine u vanbračnoj zajednici, sada u stanu koji otkupljujem, koja živeći zajedno samnom doprinosi tom otkupu i svim ostalim materijalnim stvarima, mora izaći iz ovog stana jer nije pravno-direktan naslednik?
- Da li je možda ona u odredjenom smislu u gore navedenom slučaju ipak PRAVNI NASLEDNIK?
- Koja su njena prava u gore opisanoj situaciji?

Smatram moralnim, da zaštitim ženu sa kojom toliko dugo živim zajedno i koja zajedno sa mnom učestvuje u svim materijalnim izdacima,da nastavi da živi u ovom stanu, a da pri tome ne uskratim pravo nasledstva svojoj deci, pa ukoliko to nije zakonski uredjeno, onda mi molim Vas dajte predlog kako to da uradim "za života".

Hvala.
Zoran

Poštovani,


Važeći Zakon o nasleđivanju ne predviđa mogućnost da se kao naslednik javi vanbračni partner ostavioca. S obzirom da se vanbračni partneri međusobno ne nasleđuju, žena sa kojom živite neće biti pozvana na ostavinsku raspravu u slučaju Vaše smrti. Načelno, ona ima pravo na određeni deo zajedničke imovine stečene u toku trajanja vanbračne zajednice ali bi visina tog dela u slučaju Vaše smrti morala da se dokazuje i to najverovatnije u parnici. Ukoliko žena može da dokaže da ima prava na deo stana koji zajedno otkupljujete ona će to dobiti ne po osnovu nasleđa već po osnovu svog udela u zajedničkoj imovni.
Vaše ambicije u pogledu zaštite naslednika s jedne i obezbeđenja vanbračne supruge s druge strane su pravno gledano kontradiktorne i ne mogu se u potpunosti postići. Kompromis između ovih suprotstavljenih interesa koji bi možda bio i najbezbolniji za obe strane leži u institutu plodouživanja. Ukoliko ustanovite pravo plodouživanja u korist žene sa kojom živite, ona bi nakon Vaše smrti imala pravo da koristi stan  bez mogućnosti da njime raspolaže. U trenutku Vaše smrti stan bi pripao vašim naslednicima ali bi Vaša vanbračna supruga mogla u njemu i dalje neometano da živi. Potrebno je da znate da će ovakva situacija predstavljati ograničenje za naslednike jer nasleđenim stanom neće biti u mogućnosti da slobodno raspolažu.

Posle smrti naseg oca, pozvani smo na ostavinsku raspravu: njegova zena(maceha), moja sestra i ja i dobili resenje, po kom, svakom od nas pripada 1/3 polovine kuce (obzirom da je polovina vec bila prepisana meni).Moja sestra se odrekla svog dela u korist mene, a maceha je zadrzala svoj deo 1/6 kuce.Pokusao sam da se dogovorim sa njom, da otkupim 1/6 njenog dela medjutim vec duze vreme nisam u finansijskoj mogucnosti da ucinim isto.Dogovorio sam se sa njom da zivi u kuci, dok to ne resimo...medjutim ona je pre nedelju dana bez javljanja otisla u Nemacku, i ne znam nista o tome...nemam nikakav kontakt.Ne znam kad ce i da li ce se uopste vratiti. Molim vas da mi kazete ili date pravni savet, sta da radim..i kako da resim najbezbolnije ovu situciju.Stalo mi je da kuca bude u mom vlasnistvu, jer me za nju vezu porodicne uspomene a i razmisljam o tome da se sa porodicom uselim u kucu.
Bojan Jovanovic

Poštovani,

Savetujemo Vam da pokušate da stupite u kontakt sa maćehom i da se dogovorite oko otkupa njenog udela. Ukoliko maćeha ne želi da Vam proda svoju šestinu kuće, ne postoji način da je na to naterate. Možete u vanparničnom postupku zahtevati deobu zajedničke imovine s tim u krajnjoj liniji može doći do prodaje celokupne kuće koja je predmet deobe, pa ćete sa maćehom podeliti novac dobijen od prodaje, srazmerno udelima koje ste na kući imali pre prodaje.

Moj deda je ostavio testamenat na moga oca ali posle njegove smrti,medjutim moj otac preminuo pre dede kakva su nasa prava,ta imovina je na teritoriji crne gore..unapred hvala
jasmin radoncic

Poštovani,

Prema pravilima testamentarnog nasleđivanja Vi nemate mogućnost da u ovom slučaju na osnovu testamenta nasledite svog dedu, ali su primenljiva pravila zakonskog nasleđivanja. Koliki je Vaš deo i da li u konkretnom slučaju možete da se pozovete na zakonski deo imovine Vašeg dede ne možemo Vam reći bez konkretnih podataka o bračnom i porodičnom stanju Vašeg dede u trenutku smrti.

Dobar dan,htela bih da Vas pitam za misljenje i strucni savet u vezi nasledstva nakon ostavinske rasprave.Nakon gubitka oba roditelja i dede(tatinog oca),kao jedine tatine naslednice ostale smo sestra i ja.Posto tata nema imovinu na sebe,delila se kuca koja se vodi na pokojnog dedu.Pored sestre i mene,tu kucu dele jos i tatina mama,sestra i brat.Kako je sestri i meni po zakonu pripala tatina cetvrtina kuce,i stric nam je poklonio svoju cetvrtinu,sada imamo polovinu.Babi je zasmetalo to sto nas dve sada posedujemo polovinu i hoce da nas tuzi.Ona smatra da ona sama treba da poseduje polovinu,a da se druga polovina deli na 4 dela.Mi se sa tim nismo slozile zbog toga sto ona celog zivota nije radila i nije ulagala u tu kucu,kako ona tvrdi,a nas tata iza sebe ima 22 godine radnog staza i isto toliko ulaganja u istoj kuci jer smo u njoj kao porodica ziveli i ulagali.Molim vas za vase strucno misljenje,posto nas ona tuzi koja je verovatnoca,da mi dobijemo na sudu? Unapred hvala
Anita Cvetkovic

Poštovana,

Prema Vašem pitanju zaključujemo da se primenjivalo zakonsko nasleđivanje. Ukoliko se Vaš stric odrekao svog naslednog dela u korist Vas i Vaše sestre, u pravu se to tretira kao ugovor o poklonu. Vaša baba ima pravo da pokrene parnični spor u kome može da zahteva veći nasledni deo od onoga koji joj je ili koji bi joj pripao primenom pravila zakonskog nasleđivanja, a uspeh u datom parničnom sporu zavisi pre svega od postojanja ili ne postojanja pravnog osnova i mogućnosti da ga dokaže.

Sa bivsim i pokojnim suprugom smo kupili plac i na istom izgradili porodicnu kucu. Razveli smo se sporazumno sa pravom koriscenja kuce do fizicke deobe. On je umro l998g. Na ostavinsku raspravu su pozvana nasa dva sina, ja nisam, Stariji sin se odrekao svog nasledstva u korist svog mladjeg brata, tako da se on vodi kao vlasnik objekta 1/1, Interesuje me da li naknadno, sada, mogu pokrenuti postupak /na koji nacin/,izdvajanja mog dela imovine koje se nisam odrekla /za koju sam mislim uskracena/. Hvala
Branka Milosevic

Poštovana,

Nakon razvoda Vi ste imali pravo na jednu polovinu zajedničke imovine stečene u braku. Kako ste se razveli od ostavioca pre njegove smrti, niste imali pravo na nasleđivanje njegove imovine (dakle, druge polovine) i zbog toga su na ostavinsku raspravu pozvani samo Vaši sinovi. Ipak, imate pravo da zahtevate deobu zajednicke imovine, s obzirom da deoba do danas nije izvršena. Predlog za deobu zajedničke imovine podnosi se nadležnom sudu koji o tome rešava u vanparničnom postupku. Međutim, kako jedan od zajedničara nije među živima i kako je njegovu imovinu (zajedno sa Vašim delom) nasledio Vaš sin, potrebno je da tužbom pokrenete parnični postupak, odnosno tužite sina. Od značaja za uspeh u sporu mogu biti i činjenice koje se odnose na sticanje od nevlasnika i sticanje svojine održajem.

Поштовани, мој проблем је следећи: Са венчаним супругом сам била у браку тридесет година и у брачној заједници, од добара смо стекли стан,ауто и уштеђевину у банци. Сва добра се воде на мог супруга, који је преминуо 9.11.2011. године. Како немамо потомство а мој супруг има живе родитеље, који нису живели са нама и пензионери су, интересује ме да ли они имају право на наследство и ако имају, шта по закону припада њима а шта мени?
— anonimno

Poštovana,

Pošto Vaš pokojni suprug nije imao potomstva, Vi nasledjujete zajedno sa njegovim roditeljima i eventualno njihovim potomstvom i to tako što Vama pripada jedna polovina zaostavštine a drugu polovinu dele njegovi roditelji na jednake delove. Zaostavštinu Vašeg pokojnog supruga čini imovina koju je on imao u trenutku smrti. Polovina zajedničke imovine stečene u braku pripada Vama, pa je potrebno da istaknete zahtev za izdvajanje Vašeg dela zajedničke imovine iz zaostavštine.

3
Pravne oblasti
Oznake