nasleđivanje
34
3. strana
Dobar dan,htela bih da Vas pitam za misljenje i strucni savet u vezi nasledstva nakon ostavinske rasprave.Nakon gubitka oba roditelja i dede(tatinog oca),kao jedine tatine naslednice ostale smo sestra i ja.Posto tata nema imovinu na sebe,delila se kuca koja se vodi na pokojnog dedu.Pored sestre i mene,tu kucu dele jos i tatina mama,sestra i brat.Kako je sestri i meni po zakonu pripala tatina cetvrtina kuce,i stric nam je poklonio svoju cetvrtinu,sada imamo polovinu.Babi je zasmetalo to sto nas dve sada posedujemo polovinu i hoce da nas tuzi.Ona smatra da ona sama treba da poseduje polovinu,a da se druga polovina deli na 4 dela.Mi se sa tim nismo slozile zbog toga sto ona celog zivota nije radila i nije ulagala u tu kucu,kako ona tvrdi,a nas tata iza sebe ima 22 godine radnog staza i isto toliko ulaganja u istoj kuci jer smo u njoj kao porodica ziveli i ulagali.Molim vas za vase strucno misljenje,posto nas ona tuzi koja je verovatnoca,da mi dobijemo na sudu? Unapred hvala
Anita Cvetkovic

Poštovana,

Prema Vašem pitanju zaključujemo da se primenjivalo zakonsko nasleđivanje. Ukoliko se Vaš stric odrekao svog naslednog dela u korist Vas i Vaše sestre, u pravu se to tretira kao ugovor o poklonu. Vaša baba ima pravo da pokrene parnični spor u kome može da zahteva veći nasledni deo od onoga koji joj je ili koji bi joj pripao primenom pravila zakonskog nasleđivanja, a uspeh u datom parničnom sporu zavisi pre svega od postojanja ili ne postojanja pravnog osnova i mogućnosti da ga dokaže.

Поштовани, мој проблем је следећи: Са венчаним супругом сам била у браку тридесет година и у брачној заједници, од добара смо стекли стан,ауто и уштеђевину у банци. Сва добра се воде на мог супруга, који је преминуо 9.11.2011. године. Како немамо потомство а мој супруг има живе родитеље, који нису живели са нама и пензионери су, интересује ме да ли они имају право на наследство и ако имају, шта по закону припада њима а шта мени?
— anonimno

Poštovana,

Pošto Vaš pokojni suprug nije imao potomstva, Vi nasledjujete zajedno sa njegovim roditeljima i eventualno njihovim potomstvom i to tako što Vama pripada jedna polovina zaostavštine a drugu polovinu dele njegovi roditelji na jednake delove. Zaostavštinu Vašeg pokojnog supruga čini imovina koju je on imao u trenutku smrti. Polovina zajedničke imovine stečene u braku pripada Vama, pa je potrebno da istaknete zahtev za izdvajanje Vašeg dela zajedničke imovine iz zaostavštine.

Moje postovanje! Nadam se da cete moci da mi odgovorite na osnovu sledecih podataka koje cu vam izneti. 1984.god. sam se vencala sa suprugom i imamo sina koji je rodjen iste godine. Iste godine smo kupili plac na kojem je sagradjena kuca i uredjeno dvoriste, a moglo se jer se on bavi privatnim poslom. Inace, da napomenem, da se kuca vodi na firmu. 2001. god. saznajem da je u vezi sa 30 god. mladjom od sebe zenskom osobom i da je ona u drugom stanju sa njim i da je uvek imao avanture u braku. Resila sam da odem iz kuce sa sinom koji je tada imao 17 godina, prelazim da zivim u stan njegove pokojne tetke cije je naslednike isplatio ali stan nije preveden!Iste godine kada sam izasla iz kuce sa sinom,doveo je tu devojku i sa njom do danas ima dvoje dece i trece treba da se rodi! Te godine je kupio i stan na moru i izvrsio kupovinu objekata sa novcanom masom koju je stekao dok smo bili u zajednici za prosirenje preduzeca. Za sve ove godine nismo se zakonski razveli, niti je on to do sada trazio. U korektnim smo odnosima,pomaze mi jer sam ostala bez posla, i zdravstveno osiguranje mi se vodi na supruznicki status od tada. Sin i ona se vode kao radnici u njegovoj firmi. Mene sada zanima, obzirom da ima zdravstvene probleme i intervencije (srce) u slucaju da mu se nesto desi kakva su moja prava na imovinu obzirom da to nista nije reseno ni pravno ni usmeno na zalost! Unapred zahvalna!
— anonimno

Poštovana,

U slučaju smrti Vašeg supruga Vi se, zajedno sa Vašim sinom i njegovom vanbračnom decom, javljate kao zakonski naslednik s obzirom da brak nije razveden. Zaostavštinu bi ste nasledili na jednake delove. Međutim, takođe bi ste imali pravo na zahtev za izdvajanje zajedničke imovine iz zaostavštine po osnovu bračne tekovine, tačnije imate pravo na jednu polovinu stvari koje ste stekli tokom trajanja zajednice života sa Vašim suprugom, na čemu stičete pravo svojine, dok na delu koji bude pripao njemu u svojinu takođe imate pravo nasleđa.

Moj otac je bio u prvom braku i iz prvog braka ima mene. Zatim se opet ozenio i sa tom drugom zenom je dobio sina ali taj sin je preminuo mlad. Za vreme braka sa drugom zenom je dobio stan i taj stan je i dalje u otkupu i vodi se na mog oca. Moj otac je preminuo prosle godine a druga zena pre par meseci, Druga zena osim sina kog je imala sa mojim tatom nije imala vise dece. Moj otac je bio vlasnik stana i moguce je da je imao stan i pre braka sa drugom zenom, sa mojom majkom nije imao stan.
Interesuje me ko je naslednik stana? Da li ja nasledjujem ceo stan ili samo polovinu koja je pripadala mom ocu?
Unapred puno hvala
Petrovic Vanja

Poštovana,

Trebalo bi da imate pravo samo na polovinu stana (na onaj deo koji pripada Vašem pokojnom ocu jer Vi samo njega nasleđujete), drugu polovinu po zakonu nasleđuje neko lice koje pripada zakonskom krugu naslednika druge žene Vašeg oca. U svakom slučaju to će do detalja biti raspravljeno u ostavinskom postupku.

Postovani,otac mi je umro pre dva meseca. Izmedju ostalog, u vlasnistvu je imao stan koji nije jos uvek uknjizen. Ostavinska rasprava je zakazana za mesec dana. Da li je dovoljno da na sudu prikazemo samo kupoprodajni ugovor, po kome se vidi da je moj otac kupio taj stan i da je vlasnik istog, posto drugi dokument nemamo? Hvala!
— anonimno

Poštovani,

Na zakazano ročište ponesite pomenuti kupoprodajni ugovor i naglasite da nije izvršen zemljišno-knjižni prenos vlasništva. Sudija će Vas dalje uputiti.

Postovanje,U braku sam 12god i sve sto imamo steklismo zajedno.Pre 4god.se pojavila suprugova vanbracna cerka koja je tada imala 12god i koju je on tek tada i priznao jer do tada nije ni znao da postoi.Njena majka sada hoce da trazi neki nuzni deo koji navodno pripada detetu,pa me zanima da li je to moguce sada, obzirom da je moj suprug ziv ili joj to pripada tek posle njegove smrti.Unapred hvala za Vas odgovor
— anonimno

Poštovana,

Vanbračna ćerka Vašeg supruga ima pravo na nužni nasledni deo ali tek nakon smrti Vašeg supruga. Nije moguće zahtevati nasledstvo unapred, jer pravo da se nasledi nastaje u trenutku smrti ostavioca.

3
Pravne oblasti
Oznake