zajednička imovina
20
2. strana
Tetka i ja smo suvlasnic,ona ima prizemlje i podrum,ja sprat i tavan.Dvoriste je ,po ugovoru,zajednicko.Ona sada insistira na podeli dvorist koja meni ne ide u prilog jer ne dobijam idealnu polovinu,uzima mi ulaz i tera da pravim novi.Da li moze da samovoljno deli dvoriste
— anonimno

Poštovana,

Niko nema pravo da samovlasno pribavi pravo na stvar. Deoba se moze izvršiti ili sporazumno (ugovorom) ili u vanparničnom postupku.

Pozdrav,
razvescemo se ubrzo. Svekar je muzu dao novac za kupovinu automobila, 9000e pre 3 god. Da li ja imam pravo na polovinu automobila posto nema ugovora o poklonu i sl.? Cujem da zeli da se obezbedi i napravi sa ocem ili drugom ugovor o pozajmici ili neki ugovor u kome ce da pise da on treba da isplati jos 8000e na ime duga za auto.Da li nakon razvoda ja dugujem polovinu tog izmisljenog duga? Da li se vazi taj ugovor ako je napravljen 2 meseca pre razvoda? Dakle, ne poricem da je novac dat ali bez obaveze da ga vrati.Kako da dokazem? Sta ako upise 20000e u ugovor?
— anonimno

Poštovana,

S obzirom da je automobil kupljen od novca koji je Vašem mužu poklonio njegov otac, nemate pravo na novčanu naknadu od automobila jer u zajedničku imovinu spada samo ono što se radom zajednički stekne u toku trajanja bračne zajednice.  Kako automobil spada u posebnu imovinu Vašeg supruga ne odgovarate ni za kakve dugove koji bi se pojavili u vezi istog.

Поштовани, мој проблем је следећи: Са венчаним супругом сам била у браку тридесет година и у брачној заједници, од добара смо стекли стан,ауто и уштеђевину у банци. Сва добра се воде на мог супруга, који је преминуо 9.11.2011. године. Како немамо потомство а мој супруг има живе родитеље, који нису живели са нама и пензионери су, интересује ме да ли они имају право на наследство и ако имају, шта по закону припада њима а шта мени?
— anonimno

Poštovana,

Pošto Vaš pokojni suprug nije imao potomstva, Vi nasledjujete zajedno sa njegovim roditeljima i eventualno njihovim potomstvom i to tako što Vama pripada jedna polovina zaostavštine a drugu polovinu dele njegovi roditelji na jednake delove. Zaostavštinu Vašeg pokojnog supruga čini imovina koju je on imao u trenutku smrti. Polovina zajedničke imovine stečene u braku pripada Vama, pa je potrebno da istaknete zahtev za izdvajanje Vašeg dela zajedničke imovine iz zaostavštine.

Pitanje:

poštovani,
od maja 2007., živim u vanbračnoj zajednici sa čovekom koji ima troje dece(svi punoletni)iz prvog braka i žive sa njim. Krajem 2008. započeli smo nadgradnju na postojećoj kući (koja je predmet brakorazvodne parnice sa bivšom suprugom). Moj suprug je podigao kredit u iznosu 5000E a ostatak smo dobili prodajom stana u izgradnji i od toga je sazidano ostalo. Ja sam sve vreme bila u radnom odnosu, ali nisam ulagala u izgradnju već u kućne potrebe. Ispunjavala sam sve obaveze vezane za kuću, bila jedina podrška u investiciji i ostalim problemima.Od maja, ove godine nisam u radnom odnosu. Sad planiramo da se venčamo. Interesuje me: koja su moja prava na nekretnini dosad, a koja ću imati kao zakonita supruga? I da li će se računati i vanbračna zajednica nakon stupanja u bračnu zajednicu vezano za zajedničku nekretninu?

S poštovanjem, Sandra
— anonimno

Poštovana,

Bračna i vanbračna zajednica su izjednačene po pitanju imovinskih odnosa bračnih odnosno vanbračnih supružnika. Drugim rečima, zajednička imovina nastala u vanbračnoj zajednici predstavljaće zajedničku imovinu i u budućoj bračnoj zajednici.

Poštovani,
nasledila sam od oca deo stana pre sklapanja braka. Stan je prodat i od tog novca planiram sa suprugom da kupim stan.
Ja ću uložiti novac od nasledstva, a on novac koji je zaradio u braku. Ulažem 3 puta više novca.
Na šta on ima pravo u slučaju razvoda, a na šta ja?
Kako najbolje da zaštitim svoje interese?
Hvala
— anonimno

Poštovana,

U slučaju razvoda, ukoliko deobu ne izvršite sporazumno, doćiće do sudske deobe zajedničke imovine gde možete dokazivati da je Vaš udeo u zajedničkom stanu veći.

za koliko godina zastareva podela imovine posle razvoda bila sam 13 godina u braku prilikom razvoda nisam trazila svoj deo stecene imovine koja nije mala zato sto je dete ostalo sa ocem misleci da ce to biti njegovo medutim odnosi sina sa ocem su se pokvarili gde mu se preti iterivanjem iz kuce koju smo u zajednici napravili dali ja mogu sad da trazim svoj deo ukuci da bih obezbedila sina brak je razveden 1995
— anonimno

Poštovana,

Pravo na deobu zajedničke imovine ne zastareva. Jedino ograničenje koje zakon postavlja je da se deoba ne može zahtevati u nevreme, odnosno u vreme kada bi deoba za drugog suvlasnika značila štetu.

2
Pravne oblasti
Oznake