Pravni savet

Поштовани, у браку сам 19 година. Немамо деце. Били смо подстанари 11 година, након чега супруга уз помоћ мајчине старе девизне штедње купује мању кућу. Она улаже 9.000 а ја 1.000 евра. Кућу је преписала на своје име мимо моје воље. Након тога, ја добијам наследство и улажем у реконструкцију куће, као и два кредита. Све у вредности од 16.000 евра. Кућа се и даље води на њој. Каква су моја праба у случају развода? да ли добијам ишта од имовине? Такође, како је незапослена а пословно способна, да ли сам дужан да је издржавам након развода? Хвала.
— anonimno

Poštovani,

U slučaju razvoda doći će do deobe zajedničke imovine i to sporazumno ili sudski. Predmetna kuća ulazi u zajedničku imovinu pošto je stečena u vreme trajanja bračne zajednice. Iako je kao vlasnik upisan samo jedan, smatra se da je upis u javnom registru (Katastru nepokretnosti) izvršen na ime oba supružnika. Zakonska je pretpostavka da su udeli bračnih drugova u zajedničkoj imovini jednaki, s tim da svaki od supružnika može dokazivati u postupku sudske deobe da je njegov udeo veći.

Supružnik koji nema dovoljno sredstava za izdržavanje, a nesposoban je za rad ili je nezaposlen ima pravo na izdržavanje od drugog supružnika i to srazmerno njegovim mogućnostima. Postupak za utvrđivanje obaveze i visine izdržavanja pokreće se tužbom. Sud donosi presudu o izdržavanju ukoliko nađe da je ono neophodno, ceneći sve okolnosti slučaja. Izdržavanje supružnika posle prestanka braka, osim u izuzetnim slučajevima, ne može trajati duže od pet godina.

Pravne oblasti
Oznake