Izvršni postupak
7
Da li je zaista po nasem zakonu moguce da izvrsitelji prodaju stan moje majke na ime mog duga banci? Ja imam 45 godina, trenutno ne zivim u Srbiji, a stan je iskljucivo vlasnistvo moje majke I nema nikakve veze sa mnom, osim sto je tu bila moja poslednja adresa stanovanja u Srbiji. Hvala unapred.
Nikola Pantovic

Poštovani,

Izvršni postupak koji se vodi prema vama kao izvršnom dužniku podrazumeva postupak prinudnog namirenje poverioca (u ovom slučaju banke) iz vaše imovine, imajući u vidu da samo vi svojom imovinom odgovarate za svoje obaveze, te da sva ostala lica, uključujući tu i najbliže krvne srodnike, njihovom imovinom ne mogu odgovarati za vaše obaveze.

Ukoliko predmetni stan nije u vašem vlasništvu, onda on ne može biti predmet izvršenja u izvršnom postupku koji se vodi za namirenje vašeg duga, niti bi se vaš dug mogao namiriti prinudnom prodajom stana koji je u isključivom vlasništvu vaše majke.

imam jedan veliki problem molim vas da mi pomognete...zbog neplacanja poraza i samodoprinosa str(koja je inace odjavljena )da li moze poreska uprava bez sudskog naloga da izvrsi zaplenu stvari...
— anonimno

 

Poštovani,

Popis, procenu, plenidbu i prodaju pokretnih stvari poreskog dužnika vrši poreski izvršitelj na osnovu rešenja Poreske uprave. Ako ne dozvolite poreskom izvršitelju da uđe u stan ili druge prostorije radi popisa, procene ili plenidbe, Poreska uprava se može obratiti sudu koji će doneti rešenje kojim se izvršitelju dozvoljava ulazak u stan ili druge prostorije mimo vaše volje.

Poštovani gospodine,

Jedan sam od članova tročlane muzičke grupe koja je kao tužioc izgubila spor pred Opštinskim sudom u Kotoru 2002. god. Presudu o gubitku spora do danas nismo dobili a nije je dobio ni naš pravni zastupnik.
Sud iz Kotora 30. 10. 2007. god. šalje Opštinskom sudu u Nišu predlog za izvršenje popisom procenom, i prodajom stvari izvršnih dužnika radi naplate troškova postupka u iznosu od 450 evra sa kamatom (ne piše koja je visina kamate). Dakle, posle pet godina čekanja.
Sud u Nišu prihvata predlog Kotorskog suda i šalje nam rešenje o izvršenju 30. 09. 2009. god. - sedam godina kasnije, sa pravom žalbe koja ne odlaže izvršenje. Da smo ranije 2002. ili 2003. dobili zahtev za plaćanje sudskih troškova to bi smo sigurno izmirli a ne ovako da sud posle 7. godina traži potraživanje sa kamatom koja je sada sigurno ogromno uvećala naš dug.

Molim Vas za odgovor da li je ovo pravno normalno da posle 7. godina izvršni poverilac podnosi predlog za izvršenje popisom, procenom i prodajom stvari. Sada sa strepnjom čekamo da dođu sudski izvršitelji i popišu, procene i prodaju stvari radi naplate sudskih troškova.
Meni kao laiku se čini da se Sudu ne žuri jer ako čekaju još neku godinu tražiće nam još više jer kamata radi u korist Suda. Čemu možemo da se nadamo u ovakvoj situaciji?

Molim Vas za svet šta uraditi u ovakvoj situaciji. Mi bi smo osnovni dug
od 450 evra odmah platili ali problem je kamata koja je je zbog sedmogo- dišnjeg odugovlačenja sigurno ogromna.



Unapred Vam se zahvaljujem
Dragan Stefanović
Dragan Stefanović

Poštovani,

Platite dug i dokaz o izvršenoj uplati odnesite izvršnom odeljenju Osnovnog suda u Nišu, nakon čega će se odustati od daljeg sprovođenja rešenja o izvršenju.

Poštovani! Sin mi je na izdržavanje zatvorske kazne od 2003. godine. Postoje sudske takse koje nije platio jer je odsutan.Moram da napomenem da se ništa ne vodi na njegovo ime .Od imovine ima nešto od imanja i dela kuće u selu koje je nasledio .Iz suda su nekoliko puta dolazili da ja platim troškove uz pretnju da će popisati stvari, uz obrazloženje da to mogu učiniti jer je sin prijavljen na moju adresu., a mogućnost odjave ne postoji bez njegovog prisustva. Šta da radim?Molim Vas za savet
— anonimno

Poštovani,

Obavezu da plati sudske troškove ima Vaš sin. Ukoliko ne želite da umesto njega platite, ne postoji način da na to budete naterani. Prinudna naplata potraživanja po osnovu sudskih troškova je moguća, i u tom slučaju može doći do plenidbe stvari i kasnije do njihove javne prodaje radi namirenja duga. Međutim, predmet zaplene ne mogu biti stvari koje nisu u vlasništvu Vašeg sina. Drugim rečima, popisati se mogu samo one stvari u kući koje su vlasništvo Vašeg sina.

Sta sve treba da navedem u podesku Predloga za promenu sredstava izvrsenja, posto preko prvobitno predlozenih sredstava izvrsenja ( plenidba novcanih sredstava sa racuna duznika i uplata na racun poverioca ) nije moguce izvrsiti naplatu?
— anonimno

Poštovani,

Ne postoji zakonom propisan sadržaj za dati podnesak koji spominjete. Međutim, ono što bi svakako trebalo da sadrži je: naznačenje suda, označenje predmeta, izvršnog poverioca i izvršnog dužnika, pozivanje na relevantnu zakonsku odredbu, i predlog da se izvrši prinudna naplata iz nekih drugih sredstava izvršenja zbog nemogućnosti izvršenja naplate iz prvobitno predloženih sredstava izvršenja.

Sredstva izvršenja radi ostvarenja novčanog potraživanja su: prodaja pokretnih stvari, prodaja nepokretnosti, prenos novčanog potraživanja, prenos potraživanja za predaju pokretnih stvari ili nepokretnosti, unovčenje drugih imovinskih prava, prenos sredstava koja se vode na računu kod banke, prodaja akcija i prodaja udela u privrednim subjektima.

jJdan preduzetnik je uzeo robu od nas ( mi smo doo ) i u medjuvremenu njegova radnja je brisana iz registra, racun ugasen a ja ne znam njegovu adresu. Sada bih da posaljem predlog za izvrsenje ali imam samo onu adresu na kojoj je bila radnja prijavljena. Da li da podnesem Predlog na tu adresu, da li da istovremeno trazim izjavu o imovini duznika i da li da ne predlozim sredstva izvrsenja vec da ih predlozim naknadno kad dobijem izjavu o imovini duznika? Hvala unapred
Enes Grac

Poštovani,

Prilikom podnošenja predloga za izvršenje navedite poslednju Vama poznatu adresu izvršnog dužnika i to naglasite. Uz predlog podnesite i zahtev za dobijanje izjave o imovini izvršnog dužnika. Kada od suda dobijete kopiju izjave o imovini, predložite sredstva i predmete izvršenja.

1
Pravne oblasti
Oznake