deoba
8
Moja majka i njena sestra dele kuću od oca ,moja majka ne želi da proda svoj deo kuće,kako može da se zaštiti od prodaje kuće na licitaciji kojom nam njena sestra preti?
— anonimno

Poštovana,

U slučaju da su vaša majka i tekta suvlasnice idealnih delova na predmetnoj kući, prodaja kuće moguća je u postupku sudske deobe zajedničke stvari i to samo ukoliko fizička deoba kuće nije moguća. Tada bi novac dobijen prodajom kuće bio podeljen između vaše majke i vaše tetke srazmerno veličini njihovih suvlasničkih udela. Vaša majka kao suvlasnik nema na raspolaganju nikakvu mogućnost da spreči vašu tetku da pokrene pred sudom postupak deobe, jer svaki suvlasnik po zakonu ima pravo da pred sudom pokrene postupak deobe zajedničke stvari.

Nasledila sam trecinu stana posle majcine smrti.Jedna od sestara vec tri godine nece da proda stan bez ikakbog razloga,-jednostavno se igra sa nama.Koji je pravni lek.
Cveta Stankovic

Poštovana,

Vi kao suvlasnik imate pravo da pred sudom pokrenete postupak deobe zajedničke nepokretnosti. U tom postupku sud će po vašem predlogu odrediti deobu nepokretnosti. Ukoliko fizička deoba nije moguća, sud će odrediti prodaju nepokretnosti, pri čemu će se novac dobijem prodajom podeliti svim suvlasnicima, srazmerno njihovim suvlasničkim udelima. Troškove deobe bi takođe trebalo da snose svi suvlasnici shodno veličini svojih suvlasničih udela.

Postovani, podnela sam zahtev za sporazumni razvod braka, gde sam navela da nemamo zajednicku imovinu i decu. Muz nije ispostovao dogovor koji smo imali i sad zelim da podelim sve na pola, jer sam ja u tom braku bila 14 godina, ulagala u kucu u kojoj smo ziveli, ucestvovala u kupovini automobila itd. Rociste je zakazano za septembar mesec pa me zanima da li ja ipak imam pravo na tu zajednicku imovinu, s obzirom da sam navela da nemamo zajednicku imovinu?
— anonimno

Poštovana,

Najbolje bi bilo da u toku postupka, odnosno brakorazvodne parnice, pred postupajućim sudom istaknete zahtev za deobu zajedničke imovine nastale u toku trajanja bračne zajednice. Potrebno je da u što ranijoj fazi postupka preinačite vaš tužbeni zahtev u gore navedenom smislu.

Postovani,da li mogu da zahtevam sudski da se proda kuca koju smo nasledile sestra i ja,jer ona nece da pristane da joj isplatim pola? Mislim da se da na javnu licitaciju,pa ko ponudi vise.
— anonimno

Poštovana,

Možete nadležnom sudu podneti zahtev za deobu zajedničke imovine. Postupak je vanparnični a sud ukoliko su ostale mogućnosti iscrpljene, može naložiti prodaju nepokretnosti pa će novac dobijen prodajom biti podeljen između vas saglasno vlasničkim udelima na kući.

Posle smrti naseg oca, pozvani smo na ostavinsku raspravu: njegova zena(maceha), moja sestra i ja i dobili resenje, po kom, svakom od nas pripada 1/3 polovine kuce (obzirom da je polovina vec bila prepisana meni).Moja sestra se odrekla svog dela u korist mene, a maceha je zadrzala svoj deo 1/6 kuce.Pokusao sam da se dogovorim sa njom, da otkupim 1/6 njenog dela medjutim vec duze vreme nisam u finansijskoj mogucnosti da ucinim isto.Dogovorio sam se sa njom da zivi u kuci, dok to ne resimo...medjutim ona je pre nedelju dana bez javljanja otisla u Nemacku, i ne znam nista o tome...nemam nikakav kontakt.Ne znam kad ce i da li ce se uopste vratiti. Molim vas da mi kazete ili date pravni savet, sta da radim..i kako da resim najbezbolnije ovu situciju.Stalo mi je da kuca bude u mom vlasnistvu, jer me za nju vezu porodicne uspomene a i razmisljam o tome da se sa porodicom uselim u kucu.
Bojan Jovanovic

Poštovani,

Savetujemo Vam da pokušate da stupite u kontakt sa maćehom i da se dogovorite oko otkupa njenog udela. Ukoliko maćeha ne želi da Vam proda svoju šestinu kuće, ne postoji način da je na to naterate. Možete u vanparničnom postupku zahtevati deobu zajedničke imovine s tim u krajnjoj liniji može doći do prodaje celokupne kuće koja je predmet deobe, pa ćete sa maćehom podeliti novac dobijen od prodaje, srazmerno udelima koje ste na kući imali pre prodaje.

Sa bivsim i pokojnim suprugom smo kupili plac i na istom izgradili porodicnu kucu. Razveli smo se sporazumno sa pravom koriscenja kuce do fizicke deobe. On je umro l998g. Na ostavinsku raspravu su pozvana nasa dva sina, ja nisam, Stariji sin se odrekao svog nasledstva u korist svog mladjeg brata, tako da se on vodi kao vlasnik objekta 1/1, Interesuje me da li naknadno, sada, mogu pokrenuti postupak /na koji nacin/,izdvajanja mog dela imovine koje se nisam odrekla /za koju sam mislim uskracena/. Hvala
Branka Milosevic

Poštovana,

Nakon razvoda Vi ste imali pravo na jednu polovinu zajedničke imovine stečene u braku. Kako ste se razveli od ostavioca pre njegove smrti, niste imali pravo na nasleđivanje njegove imovine (dakle, druge polovine) i zbog toga su na ostavinsku raspravu pozvani samo Vaši sinovi. Ipak, imate pravo da zahtevate deobu zajednicke imovine, s obzirom da deoba do danas nije izvršena. Predlog za deobu zajedničke imovine podnosi se nadležnom sudu koji o tome rešava u vanparničnom postupku. Međutim, kako jedan od zajedničara nije među živima i kako je njegovu imovinu (zajedno sa Vašim delom) nasledio Vaš sin, potrebno je da tužbom pokrenete parnični postupak, odnosno tužite sina. Od značaja za uspeh u sporu mogu biti i činjenice koje se odnose na sticanje od nevlasnika i sticanje svojine održajem.

1
Pravne oblasti
Oznake