dete
12
Postovani,

Dve godine sam u braku, imamo dete od godinu ipo dana i drugo je na putu, za mesec ipo dana mi je termin porodjaja. Odnos izmedju supruga i mene je katastrofalan, svakim danom sve gori. Psihicki me maltretira svakog dana, a desi se (u poslednje vreme vrlo cesto) i da podigne ruku na mene i to pred detetom. Konstantno me vredja i ponizava. Ne mogu vise da ga podnesem i zelim da se razvedem. Ne preuzima nikakvu odgovornost oko deteta, stalno skita i u jutarnjim casovima se vraca kuci u alkoholisanom stanju. Preko dana takodje nikada nije kod kuce, vec sa drustvom po kafanama. Do sada se nikada nisam odvojila od deteta ni na jedan dan, mnogo smo vezani, kako on za mene, tako i ja za njega. Zanima me, ukoliko bismo se razveli, da li postoji mogucnost da mi uzme decu? Oboje smo zaposleni, ja sam trenutno na bolovanju.
Molim za odgovor. U napred hvala.
— anonimno

Poštovana,

Ukoliko pri razvodu sa suprugom ne postignete sporazum o načinu vršenja roditeljskog prava nad vašom zajedničkom maloletnom decom, o tome će odlučiti nadležni sud, imajući u vidu sve okolnosti slučaja, pri čemu će se svakako voditi računa o najboljem interesu dece. U parničnom postupku pred sudom svaka od strana može dokazivati da bi za decu bilo bolje da budu poverena jednom ili drugom roditelju na čuvanje i vaspitanje. Takođe, u ovom postupku je neophodno i učešće Centra za socijalni rad koji će izneti svoje obrazloženo mišljenje u pogledu toga koga od roditelja smatra adekvatnijim za poveravanje dece na čuvanje i vaspitanje.

Poštovani,

Ja sam zatrudnela, ali moj momak, tj, sad bivši, ne veruje da je dete njegovo i tražiće, preko suda, da se radi DNK kad se porodim.
Ja sam rekla da ne tražim nikakve obaveze, jer po meni čovek koji mi ne veruje i ne poštuje me, nije zaslužan da bde u mom životu.
Pitanja:
1. Da li moram da pristanem na DNK analizu?
2. Ako dođe do toga, kakva su onda njegova prava? Ja znam da je on otac, i zbog ovakog poniženja njegovom sumnjom, ne želim ga više u mom životu i životu mog deteta! Da ja sama nosim trudnoću, a on se kasnije pojavi, jer mu je sud potvrdio očinstvo?
3. Imam li ja onda pravo da mu ne dozvolim da dete ne nosi njegovo prezime i da ne učestvuje u njegovom životu, vaspitanju?

Njegova rečenica nepoverenja me je mnogo ponizila kao osobu. Još kad je u pitanju rizična trudnoća ( prva je ), zbog mojih godina, a da ne bude uz mene, da mi bude podrška i da učestvuje u radosti...
Unapred zahvalna.
— anonimno

Poštovana,

Vaša je obaveza da nakon rođenja deteta navedete ime oca, nakon čega se to lice poziva da se izjasni o očinstvu. Ocem deteta koje je rođeno van braka smatra se muškarac čije je očinstvo utvrđeno priznanjem ili pravnosnažnom sudskom presudom. Postupak pred sudom za utvrđivanje očinstva može pokrenuti i lice koje sebe smatra ocem deteta. U tom postupku sud može da naloži medicinsko veštačenje i DNK analizu i za to nije potrebna Vaša saglasnost niti odobrenje. Dete treba da nosi prezime jednog ili oba roditelja. Odluku o tome treba da donesu roditelji i to sporazumno. Ukoliko to nije moguće, odluku će doneti organ starateljstva odnosno Centar za socijalni rad. Dete ima pravo da zna ko su mu roditelji i ima pravo na održavanje ličnih odnosa sa svakim od roditelja. Oba roditelja imaju pravo i obavezu da učestvuju u vršenju roditeljskog prava, da se staraju o detetu da ga čuvaju, podižu, vaspitavaju, obrazuju, zastupaju, izdržavaju. Roditelji bi ove radnje trebalo da obavljaju zajednički i sporazumno s obzirom da su one ustanovljene pre svega u interesu deteta. Ono što je roditeljska obaveza je u isto vreme i pravo deteta. Nije moguće (bez odluke suda) lišiti roditelja vršenja roditeljskog prava.

Postovanje,
Vanbracna kcerka moga supruga koju je on priznao pre 4-5god. jos uvek je na majcinom prezimenu,pitanje je,da li po priznavanju ocinstva ocevo prezime odmah prelazi na dete ili ipak tu ima neka procedura? Hvala unapred!!
— anonimno

Poštovana,

Da li će dete nostiti prezime oca ili majke ili kombinaciju ovih prezimena, sporazumno određuju roditelji. Sam čin priznanja očinstva ne dovodi do automatske promene prezimena deteta, pogotovu ako je dete u momentu priznanja očinstva već nosilo prezime majke, što je verujemo uredno zavedeno u opštinskoj službi za matične poslove. Promena prezimena je moguća, a o tom zahtevu rešava nadležni opštinski organ uprave.

Postovani,
U braku sam godinu dana,imam dete od 6 meseci. Problem je taj sto se moj suprug kocka,sve sto zaradi trosi na kocku,iz kuce iznosi sve sto nadje,nedavno je i vencane burme odneo,a o dugovima sa strane i da ne pricam. Kada mu trazim novac za dete i mene,uglavnom nema. Kada pokrenem bilo kakav razgovor o njegovom problemu odmah krene da vice,da lupa po kuci,da psuje i da me omalovazava toliko da se ja tresem satima posle toga. Zato zelim da pitam kako da podnesem zahtev za razvod,posto sam nezaposlena? I da li je moguce da ja dobijem starateljstavo? Ako nije moguce,moram da nastavim da trpim to...
— anonimno

Poštovana,

Brak razvodi sud. Može se razvesti sporazumno (podnošenjem sporazuma o razvodu braka) ili po tužbi (podnošenjem tužbe). 

Sporazum o razvodu braka mora da obuhvati pismeni sporazum o vršenju roditeljskog prava (pri čemu roditeljsko pravo mogu vršiti zajednički oba roditelja ili se može postići sporazum o samostalnom vršenju roditeljskog prava) i pismeni sporazum o deobi zajedničke imovine.

Pravo na podnošenje tužbe za razvod braka ima svaki supružnik ako su bračni odnosi ozbiljno i trajno poremećeni ili ako se objektivno ne može ostvariti zajednica života supružnika.

Što se tiče vršenja roditeljskog prava, ukoliko sami supružnici ne postignu sporazum o vršenju roditeljskog prava, odluku o tome donosi sud, rukovodeći se najboljim interesom deteta kao osnovnim i najvažnijim kriterijumom. Prilikom odlučivanja, sud uzima u obzir sve značajne okolnosti kao što su na primer: želje roditelja u vezi sa vršenjem roditeljskog prava, stambene, zdravstvene i imovinske prilike obaju roditelja, njihove mogućnosti da neposredno odgajaju dete, ponašanje i karakterne osobine roditelja, uzrast deteta itd. Sud je zatim u obavezi da zatraži nalaz i stručno mišljenje od organa starateljstva, porodičnog savetovališta itd. 

Odluka suda o samostalnom vršenju roditeljskog prava mora da sadrži: odluku o poveravanju zajedničkog deteta jednom roditelju, o visini doprinosa za izdržavanje koje plaća drugi roditelj (alimentacija) i o načinu održavanja ličnih odnosa deteta sa drugim roditeljem.

Postovanje,U braku sam 12god i sve sto imamo steklismo zajedno.Pre 4god.se pojavila suprugova vanbracna cerka koja je tada imala 12god i koju je on tek tada i priznao jer do tada nije ni znao da postoi.Njena majka sada hoce da trazi neki nuzni deo koji navodno pripada detetu,pa me zanima da li je to moguce sada, obzirom da je moj suprug ziv ili joj to pripada tek posle njegove smrti.Unapred hvala za Vas odgovor
— anonimno

Poštovana,

Vanbračna ćerka Vašeg supruga ima pravo na nužni nasledni deo ali tek nakon smrti Vašeg supruga. Nije moguće zahtevati nasledstvo unapred, jer pravo da se nasledi nastaje u trenutku smrti ostavioca.

Postovani imam problem u braku. moj suprug radi u inostranstvo,alkoholicar je.ja ne radim a imamo dete 14 godina.nece da potpise razvod braka a i ne daje detetu pare.on je otisao i njega vise ne zanima dete dal ja mogu nekako da dodjem do alimentacije za dete i kako
— anonimno

Poštovana,

Vaš suprug kao otac Vašeg deteta je dužan da izdržava dete. Obaveza izdržavanja je ustanovljena zakonom i postoji nezavisno od bračnog statusa.

Ako već želite razvod (a suprug odbija sporazumni razvod) najbolje bi bilo da supruga tužite za razvod braka nadležnom sudu i tako pokrenete brakorazvodnu parnicu u okviru koje će pored pitanja razvoda i deobe zajedničke imovine biti rešeno i pitanje vršenja roditeljskog prava i izdržavanja odnosno alimentacije.

1
Pravne oblasti
Oznake