kupoprodaja
9
Moja majka i njena sestra dele kuću od oca ,moja majka ne želi da proda svoj deo kuće,kako može da se zaštiti od prodaje kuće na licitaciji kojom nam njena sestra preti?
— anonimno

Poštovana,

U slučaju da su vaša majka i tekta suvlasnice idealnih delova na predmetnoj kući, prodaja kuće moguća je u postupku sudske deobe zajedničke stvari i to samo ukoliko fizička deoba kuće nije moguća. Tada bi novac dobijen prodajom kuće bio podeljen između vaše majke i vaše tetke srazmerno veličini njihovih suvlasničkih udela. Vaša majka kao suvlasnik nema na raspolaganju nikakvu mogućnost da spreči vašu tetku da pokrene pred sudom postupak deobe, jer svaki suvlasnik po zakonu ima pravo da pred sudom pokrene postupak deobe zajedničke stvari.

Poštovani
Na osnovu ugovora prodao sam vikendicu kupcu.Kupac nije platio prenos apsolutnih prava i nije preveo na svoje ime vlasništvo te nekretnine.Kupac se ne odaziva,nije na zvaničnoj adresi,ne može da mu se uruči rešenje o porezu.Zakon mene tretira kao obveznika koji treba da plati taj porez( dobijam opomene iz por.uprave), iako je to suštinski obaveza kupca. Kako da se zaštitim od poreskog dugovanja koje nije moja obaveza jer ne raspolažem tom nekretninom?
ST

Poštovani,

Zakon predviđa da je obveznik poreza na prenos apsolutnih prava prenosilac prava odnosno prodavac. Kupac je u tom slučaju supsidijarni jemac od koga se porez na prenos apsolutnih prava može naplatiti samo ukoliko se ne može naplatiti od prodavca.

Ukoliko je kupoprodajnim ugovorom predviđeno da kupac plati porez na prenos apsolutnih prava, Poreska uprava se može naplatiti od prodavca, koji je u tom slučaju solidarni jemac. Ako do toga dodje, prodavac ima pravo da na osnovu kupoprodajnog ugovora zahteva od kupca regres u visini iznosa plaćenog poreza.

Postovani,

Nas cetvoro nasledili smo bakinu kucu, moj rodjeni brat i ja, kao i dve sestre od strica. Na njihov nagovor prodala sam kucu kroz predugovor, i uzela svoj deo novca, kao i njih troje. Medjutim, predomislila sam se, zao mi je da prodam kucu a sada me ti novi (buduci) vlasnici teraju da to i u sudu prenesemo. Ima li ikakve sanse da povtarim tu kucu jer sam za nju izrazito sentimentalno vezanai sta ako odbijam da izvrsim prenos? Novca nemam da im vratim za svoj deo, ali mi se kuca ne prodaje jer su u pitanju Romi, pa to smatram stidnim za sredinu u kojoj se kuca nalazi, iako sam znala to kad sam potpisivala predugovor.

Hvala.
Valentina Lekic

Poštovana,

Na osnovu predugovora u obavezi ste da potpišete kupoprodajni ugovor kao i da omogućite sudsku overu i zemljišno-knjižni prenos vlasništva. Ukoliko ne postupite u skladu sa tom Vašom obavezom, suprotna strana (kupac) ima pravo da zahteva povraćaj novca koji je dala (ne samo vama, već svakom od prodavaca) kao i naknadu štete.

Postovani! Po osnovu ostvarivanja prava na subvencionisani kredit za kupovinu automobila, staro za novo,preko auto kuce,koja je ovlasceni prodavac automobila fijata,Zastava promet Arena motors AD,sklopio sam ugovor a moja banka je uplatila,na osnovu orofakture,novac.Ujedno sam reciklirao moje vozilo,kako je bilo predvidjeno ugovorom.Posle par mesci auto kuca odlazi u stecaj.Molim vas za savet.Kako da postupim da bi nadoknadio stetu?Unapred zahvalan!
stanisavljevic stojan

Poštovani,

Prijavite potraživanje koje na osnovu ugovora imate, stečajnom sudu ili stečajnom upravniku u zavisnosti od toga ko vodi stečajni postupak nad pomenutom firmom.

Postovani:
Moje pitanje je: kupujem stan preko stambenog kredita u Beogradu, stan je uknjizen, nema nikakvih opterecenja, ali iz price jednog prijatelja koji je isto kupio stan na kredit i u istom naselju, da mora sadasnji vlasnik, da izjavu u sudu da se odrice neke prostorije na koriscenje koja mu i po prodaji nekretnine pripada, sto je meni stvarno nelogicno da ako je kupim stan kako on ima posle toga pravo na koriscenje neke prostorije u tom stanu, a ona je jedini vlasnik(prodavac u ovom slucaju je udovica i na nju se sve vodi).
Goran Ugarkovic

Poštovani,

U slučaju koji ste naveli ima dosta logičkih nejasnoća koje naravno mogu imati za posledicu razna pravna rešenja. U svakom slučaju, relevantan je kupoprodajni ugovor i kvadratura stana u njemu navedena. Ako je predmet kupoprodajnog ugovora ceo stan, onda bivša vlasnica ne može imati nikakva prava na tom stanu ili na bilo kom delu tog stana. Naravno, moguće je ugovoriti i drugačije. Savetujemo Vam da pre nego što zaključite ugovor konsultujete advokata.

Poštovani
Potreban mi je odgovor na sledeće : nameravam da kupim zemljište (livadu) u našoj zemlji. Da li postoji način da moj punoletni sin i ja u isto vreme budemo vlasnici te nepokretnosti (pola-pola). Da li može biti jedan prodavac i dva kupca? Kako bi trebao da izgleda taj kupoprodajni ugovor? Kada navodim ugovorne strane, kod prodavca je jasno, ali kako treba kod kupca formulisati - suvlasnici ili jednog i drugog poimence i oboje treba da idemo na overu u sud, a je li moguća uknjižba na dva imena?
Pozdrav i zahvaljujem se unapred.
— anonimno

Poštovana,

Ugovor o kupoprodaji je dvostrani pravni posao. Uvek podrazumeva dve strane. Jedna strana je kupac a druga je prodavac. I na strani kupca kao i na strani prodavca može biti više lica. Potrebno je da na strani kupca u konkretnom kupoprodajnom ugovoru budu naznačena sva lica, odnosno Vaši identifikacioni podaci kao i  identifikacioni podaci Vašeg sina. Međusobni odnosi samih kupaca mogu biti regulisani kako ugovorom o kupoprodaji tako i posebnim ugovorom. Prilikom sudske overe zahteva se prisustvo svih ugovornih strana. Što se tiče uknjižbe, ona se bazira na pomenutom ugovoru a upisuju se svi vlasnici kao i njihovi vlasnički udeli.

1
Pravne oblasti
Oznake