poklon
12
2. strana
Poštovani,
Da li mogu da vratim imovinu koju je moj otac prepisao na mene komesacijom sedamdesetih godina. Naime on je tada prepisao na mene i mog brata. Ja sam 1971g. to prepisala na brata jer mi je smetalo za dobijanje stipendije za studije. Nisam do sada ništa pokretala zato što moj brat nema dece, međutim moj brat je izjavio da će sve ostaviti nekom našem rođaku iako zna da sam ja posle razvoda stambeno nezbrinuta-podstanar sam i lošeg materijalnog stanja. Nikada nije bilo reči o tome da ja to njemu poklanjam iako je zvanično tako nešto urađeno. Molim Vas odgovorite mi da li mogu, i koji je način da vratim deo imovine koji su mi roditelji namenili? Hvala unapred,
— anonimno

Poštovana,

Imovinu koju spominjete, ako smo dobro razumeli, preneli ste ugovorom o poklonu na brata. Na taj način je Vaš brat stekao apsolutno pravo svojine i samim tim može slobodno raspolagati datom imovinom. Međutim, ukoliko ste nakon učinjenog poklona zapali u takvo materijalno stanje da nemate nužnih sredstava za život ili za izdržavanje lica koja ste po zakonu dužni da izdržavate, možete zahtevati raskid ugovora o poklonu. U tom slučaju je poklonoprimac (Vaš brat) u obavezi da vrati predmet poklona, ukoliko se taj predmet još uvek nalazi u njegovoj svojini. Poklonoprimac se može osloboditi obaveze povraćaja predmeta poklona ukoliko preuzme obavezu da poklonodavcu (Vama) obezbedi nužna sredstva za život.

 

posle smrti oca odrekla sam se svog dela nasledstva u korist maćehe. Sada je srušena kuća koja je bila predmet nasledstva i na tom delu je sazidana zgrada, u kojoj je moja maćeha vlasnik 4 stana. ona bi da mi prepiše 2. a i sto tako bi, da posle njene smrti ja budem njen naslednik. Kako da to izvedemo i da budemo sigurno da to neko ne obori.napominjem, ona nema dece, samo braću i njihovu decu.
— anonimno

Poštovana,

Vi ne spadate u krug zakonskih naslednika što znači da po zakonskom redu nasleđivanja ne nasleđujete Vašu maćehu. Da biste nasledili maćehu, ona mora da sačini punovažan testament u kome će Vas označiti kao naslednika. Međutim, u tom slučaju, njena braća se mogu pozivati na nasleđe i zahtevati nužni nasledni deo.

Jedno od rešenja je da zaključite sa maćehom ugovor o doživotnom izdržavanju, gde bi nakon njene smrti na Vas prešla imovina koja je predmet tog ugovora (stanovi). Imovina koja je predmet ugovora o doživotnom izdržavanju ne ulazi u zaostavštinu pa se ne nasleđuje.

Vaša maćeha može za života raspolagati svojom imovinom i ugovorom o poklonu na Vas preneti svojinu na pomenutim stanovima. U tom slučaju bi imovina koja je predmet ugovora o poklonu mogla da uđe u zaostavštinu samo pod jednim uslovom - da je od momenta sklapanja ugovora do momenta smrti vaše maćehe prošlo manje od godinu dana.

Moguća je i kombinacija ovih ponuđenih rešenja pa da recimo svojina na nekim stanovima bude preneta ugovorom o poklonu dok bi ostali stanovi bili predmet ugovora o doživotnom izdržavanju.

Ugovorom o poklonu sam sinovima iz bracne zajednice poklonio zajedno sa suprugom celokupnu zajednicku imovinu na po 1/2 jer smo sve stekli zajedno u toku trajanja braka oko 35 godina. Nedavno je supruga saznala da sam imao vanbracnu vezu iz koje je rodjeno dete te smo se razveli, ali smo ostali da zivimo sa decom koja o tome nista ne znaju u zajednickoj kuci ali nameravamo da ponovo sklopimo brak. S obzirom da je ugovor o poklonu sacinjen pre rodjenja deteta iz vanbracne veze da li postoji mogucnost da u buducnosti trazi ponistaj ovog ugovora, nuzni deo i sl., da li da sa suprugom izvrsimo deobu imovine jer je njen udeo znatno veci s obzirom da je cela njena porodica ucestvovala u izgradnji, otplacivali kredit, kupili sve stvari itd. Takodje su deca na celokupnu imovinu stavili hipoteku radi obezbedjenja kredita na 20 godina radi kupovine nove nekretnine! Molim za savet!
— anonimno

Poštovani,

Deobu zajedničke imovine možete izvršiti kako za vreme trajanja braka tako i posle razvoda. To u vašem slučaju nije toliko važno, pogotovu ako se u obzir uzme da ste celokupnom imovinom već raspolagali u korist sinova rođenih u braku.

Prema pravilima zakonskog nasleđivanja, Vas nasleđuju na jednake delove sva Vaša deca (bračna i vanbračna) i supruga ukoliko Vas nadživi, a Vašu (bivšu/buduću) suprugu sva njena deca i Vi ukoliko budete suprug i nadživite je.

Vaše dete rođeno u vanbračnoj zajednici nasleđuje Vas. Ono što se nasleđuje je zaostavština, a nju čini imovina koju imate u trenutku smrti. Međutim, kako ste učinili poklon sinovima iz braka koji su zakonski naslednici, onda se i vrednost tih poklona uračunava u Vašu zaostavštinu. S obzirom da ste poklon učinili zajedno sa suprugom, a kako je to bila zajednička imovina kojom ste sporazumno i zajednički raspolagali, u Vašu zaostavštinu bi trebalo da uđe samo ono što ste Vi poklonili odnosno  samo Vaš udeo u zajedničkom poklonu.

Vaše dete rođeno u vanbračnoj zajednici ima pravo na nužni nasledni deo koji iznosi polovinu onog dela zaostavštine koji bi mu pripao primenom pravila zakonskog nasleđivanja.

Postovani,

u braku sam 2 godine. Moj otac koji je vlasnik jednog omanjeg stana zeli da mi ga pokloni i prepise na moje ime. Interesuje me, da li u slucaju razvoda, moj suprug onda ima pravo na polovinu tog stana?

Hvala Vam unapred na odgovoru.
— anonimno

Poštovana,

U slučaju razvoda vrši se deoba zajedničke imovine supružnika. Imovina koju steknete u toku trajanja braka poklonom ili nasleđem predstavlja Vašu posebnu imovinu i ne ulazi u zajedničku imovinu bračnih drugova.

otac mi je umro pre tri meseca.naslednici smo ja i moja maceha.u braku su bili preko 50 godina.otac je posedovao kucu sa placom izgradenom u zajednici sa macehom.od oca je dobio na poklon kucu sa placom i sumom.maceha nema dece sa mojim ocem i nema u opste.koja su moja nasledna prava.kakva je podela sa ovim sto je otac dobio na poklon. unapred hvala.
divna miloradovic

Poštovana,

Imate pravo na polovinu celokupne očeve zaostavštine. Druga polovina pripada Vašoj maćehi. Kuća koju je Vaš otac dobio na poklon od svog oca ulazi u zaostavštinu.

Htela bih da kupim nov fiat punto uz pogodnost popusta 'zamene staro za novo'. Posedujem vozilo marke zastava 128 ali se ono vodi na mog dedu. Da li deda moze meni da pokloni taj automobil, sta je sve potrebno i da li se na to placa porez?
Jovana

Poštovana,

Ukoliko je deda voljan da vam pokloni automobil, morate zaključiti ugovor o poklonu u pisanoj formi. U roku od 10 dana od zaključenja ugovora morate podneti popunjenu poresku prijavu jedinici Poreske uprave u mestu Vašeg prebivališta. Poreska uprava će doneti i dostaviti vam rešenje o utvrđivanju poreza u kome će biti naznačen iznos poreza i rok za njegovu uplatu. Visina poreza će biti 2% od tržišne vrednosti automobila. Porez nećete platiti, ukoliko tržišna vrednost poklonjenog vozila bude manja od 9.000,00 dinara.

2
Pravne oblasti
Oznake