roditeljsko pravo
7
kako ja pravoimam kao zakonski otac za dete, sa zenom nisam bio u braku, ziveli smo kao nevencani
vladicamaletic

Poštovani,

Imate jednaka (ista) prava kao i roditelj koji je dete dobio u braku.

POŠTOVANI
POSLE ČETI GODINE BRAKA RAZIŠAO SAM SE SA SUPRUGOM 28.08.2011 SE SA DETETOM OD 2GOD VRATILA SVOJIM RODITELJIMA . POSLE 7 DANA JE PODNELA SPORAZUMNI RAZVOD. JEDNOM REČJU ZAHLADNELI SU ODNOSI IZMEĐU NAS. ŠTO SU ZAHLADNELI ODNOSI TO JE DUGA PRIČA. DETE JE ODVELA SA SOBOM. DETE VIĐAM 2-3 X NEDELJNO ŠTO SMO SE NA NEKI NAČIN NAS DVOJE DOGOVORILI A I UZ POMOĆ SOCIJALNE SLUŽBE. U SOCIJALNOJ SLUŽBI JE MOJA SUPRUGA NAVEDENA KAO STARATELJ DETETA TJ NIJE MI PREDOČENA OPCIJA DA BUDEMO OBOJE STARATELJI DETETA IAKO SMO SE SUPRUGA I JA DOGOVORILI DA DETE ŽIVI KOD NJE-MAJKE. PITANJE KOJE HOĆU DA POSTAVIM JE SLEDEĆE : NAŠE DETE ŽIVI SA MAJKOM --NJIH DVOJE ŽIVE U PORODIČNOJ KUĆI GDE ŽIVE NJENA MAJKA , NJEN BRAT 26 GOD -- OSOBA SA POSEBNIM POTREBAMA KOJA NEIDE U ŠKOLU SA DECOM ZA POSEBNE POTREBE I ON NEZNA NI DA ČITA I PIŠE , PSIHIČKI JE LABILNA LIČNOST --NEVOLI MUZIKU OD SKORO A DO PRE 2 GOD JE SVIRAO GITARU PO CEO DAN NIJE BAŠ AGRESIVAN VIŠE LJUBOMORAN ..... I ŽIVEO OTAC --MOJE SUPRUGE KOJI IMA PARALELNI BRAK I SA TOM ŽENOM JOŠ JEDNO DETE OKO 18 GOD INAČE JE EPILEPTIČAR SADA JE PRE MESEC DANA IMAO INFARKT PA JE NEPOKRETAN I KOD TE DRUGE JE PORODICE. SVI MI SMO NEZAPOSLENI ALI IMAMO IZVORE PRIHODA NEKO ŽIVI OD KIRIJE NEKO RADI ALI NE U DRŽAVNOJ --PRIVATNOJ FIRMI ZNAM DA DETE U VEĆINI SLUČAJEVA PRIPADA MAJCI OK A KOJI SU SLUČAJEVI SEM AKO MAJKA SE NE DROGIRA I NIJE U ZATVORU KOJI SU TO JOŠ SLUČAJEVI DA DETE NE PRIPADNE MAJCI DA LI SREDINA U KOJOJ DETE RASTE MOŽE DA IMA UTICAJ KAO U OVOM SLUČAJU. DETE JE UPISANO U VRTIĆ. NIJE IMALO USLOVE U POČETKU ALI SU SE STVORILI SOBZIROM DA SUPRUGA NIJE ZAPOSLENA MANJA JE VEROVATNOĆA DA DETE IDE U VRTIĆ ALI POŠTO IMA BRATA SA POSEBNIM POTREBAMA I OCA EPILEPTIČARA I SADA SLABO POKRETNOG KOJI IMA PARALELNI BRAK SREDINA U VRTIĆU JE BOLJA NEGO KOD KUĆE DA LI JA MOGU DOBITI DETE DA ŽIVI SAMNOM JA SAM FOTOGRAF I ZA 4 GOD BRAKA I SUPRUGU SAM UVEO U POSAO IMAM STAN U SVOM VLASNIŠTVU KAO I RODITELJE KOJI ŽIVE ODVOJENO OD MENE U DRUGOM MESTU U PORODIČNOJ KUĆI
— anonimno

 

Poštovani,

Način vršenja roditeljskog prava bi trebalo da je utvrđen sudskom presudom koja se bazira na sporazumu koji ste zaključili sa sada već bivšom suprugom. Ukoliko mislite da su se okolnosti u međuvremenu izmeline u toj meri da je za dete bolje da živi sa Vama, možete zahtevati od suda da takvu odluku donese. Sud bi trebalo da u obzir uzme sve okolnosti slučaja, pri čemu će voditi računa o interesu deteta. Sredina u kojoj dete odrasta jeste činjenica od značaja ali se procena suda zasnva na skupu svih relavantnih činjenica.

Postovani,
ja sam jedna mlada majka koja se razvela sporazumno i cerka je ostala da zivi sa ocem, nisam imala uslove da je izdrzavam. Trebala sam da placam alimentaciju.
Medjutim, godinu dana mi je nije dao, niti mi dozvoljava da je cujem. Sada sam stambeno situirana i zelim je. Sta mogu da uradim kako bi moje dete bilo samnom?
jelena stankovic

Poštovana,

Iz Vašeg pitanja se da zaključiti da ste se sa supružnikom sporazumno razveli i zaključili pismeni sporazum o samostalnom vršenju roditeljskog prava. Na osnovu tog sporazuma pravo na vršenje roditeljskog prava pripada ocu deteta. Vi imate pravo da održavate lične odnose sa detetom i da o pitanjima koja bitno utiču na život deteta odlučujete zajednički i sporazumno sa ocem deteta . Po članu 81. Porodicnog zakona roditelj grubo zanemaruje duznosti iz sadržine roditeljskog prava ako sprečava održavanje ličnih odnosa deteta i roditelja sa kojim dete ne zivi, te zbog toga može u odgovarajućem sudskom postupku biti lišen roditeljskog prava. U svakom slučaju imate pravo da zahtevate izmenu sporazuma ako su se okolnosti u međuvremenu bitno izmenile, pri čemu svoja prava možete ostvariti i posredstvom suda.

Poštovani,

Ja sam zatrudnela, ali moj momak, tj, sad bivši, ne veruje da je dete njegovo i tražiće, preko suda, da se radi DNK kad se porodim.
Ja sam rekla da ne tražim nikakve obaveze, jer po meni čovek koji mi ne veruje i ne poštuje me, nije zaslužan da bde u mom životu.
Pitanja:
1. Da li moram da pristanem na DNK analizu?
2. Ako dođe do toga, kakva su onda njegova prava? Ja znam da je on otac, i zbog ovakog poniženja njegovom sumnjom, ne želim ga više u mom životu i životu mog deteta! Da ja sama nosim trudnoću, a on se kasnije pojavi, jer mu je sud potvrdio očinstvo?
3. Imam li ja onda pravo da mu ne dozvolim da dete ne nosi njegovo prezime i da ne učestvuje u njegovom životu, vaspitanju?

Njegova rečenica nepoverenja me je mnogo ponizila kao osobu. Još kad je u pitanju rizična trudnoća ( prva je ), zbog mojih godina, a da ne bude uz mene, da mi bude podrška i da učestvuje u radosti...
Unapred zahvalna.
— anonimno

Poštovana,

Vaša je obaveza da nakon rođenja deteta navedete ime oca, nakon čega se to lice poziva da se izjasni o očinstvu. Ocem deteta koje je rođeno van braka smatra se muškarac čije je očinstvo utvrđeno priznanjem ili pravnosnažnom sudskom presudom. Postupak pred sudom za utvrđivanje očinstva može pokrenuti i lice koje sebe smatra ocem deteta. U tom postupku sud može da naloži medicinsko veštačenje i DNK analizu i za to nije potrebna Vaša saglasnost niti odobrenje. Dete treba da nosi prezime jednog ili oba roditelja. Odluku o tome treba da donesu roditelji i to sporazumno. Ukoliko to nije moguće, odluku će doneti organ starateljstva odnosno Centar za socijalni rad. Dete ima pravo da zna ko su mu roditelji i ima pravo na održavanje ličnih odnosa sa svakim od roditelja. Oba roditelja imaju pravo i obavezu da učestvuju u vršenju roditeljskog prava, da se staraju o detetu da ga čuvaju, podižu, vaspitavaju, obrazuju, zastupaju, izdržavaju. Roditelji bi ove radnje trebalo da obavljaju zajednički i sporazumno s obzirom da su one ustanovljene pre svega u interesu deteta. Ono što je roditeljska obaveza je u isto vreme i pravo deteta. Nije moguće (bez odluke suda) lišiti roditelja vršenja roditeljskog prava.

Postovani,
U braku sam godinu dana,imam dete od 6 meseci. Problem je taj sto se moj suprug kocka,sve sto zaradi trosi na kocku,iz kuce iznosi sve sto nadje,nedavno je i vencane burme odneo,a o dugovima sa strane i da ne pricam. Kada mu trazim novac za dete i mene,uglavnom nema. Kada pokrenem bilo kakav razgovor o njegovom problemu odmah krene da vice,da lupa po kuci,da psuje i da me omalovazava toliko da se ja tresem satima posle toga. Zato zelim da pitam kako da podnesem zahtev za razvod,posto sam nezaposlena? I da li je moguce da ja dobijem starateljstavo? Ako nije moguce,moram da nastavim da trpim to...
— anonimno

Poštovana,

Brak razvodi sud. Može se razvesti sporazumno (podnošenjem sporazuma o razvodu braka) ili po tužbi (podnošenjem tužbe). 

Sporazum o razvodu braka mora da obuhvati pismeni sporazum o vršenju roditeljskog prava (pri čemu roditeljsko pravo mogu vršiti zajednički oba roditelja ili se može postići sporazum o samostalnom vršenju roditeljskog prava) i pismeni sporazum o deobi zajedničke imovine.

Pravo na podnošenje tužbe za razvod braka ima svaki supružnik ako su bračni odnosi ozbiljno i trajno poremećeni ili ako se objektivno ne može ostvariti zajednica života supružnika.

Što se tiče vršenja roditeljskog prava, ukoliko sami supružnici ne postignu sporazum o vršenju roditeljskog prava, odluku o tome donosi sud, rukovodeći se najboljim interesom deteta kao osnovnim i najvažnijim kriterijumom. Prilikom odlučivanja, sud uzima u obzir sve značajne okolnosti kao što su na primer: želje roditelja u vezi sa vršenjem roditeljskog prava, stambene, zdravstvene i imovinske prilike obaju roditelja, njihove mogućnosti da neposredno odgajaju dete, ponašanje i karakterne osobine roditelja, uzrast deteta itd. Sud je zatim u obavezi da zatraži nalaz i stručno mišljenje od organa starateljstva, porodičnog savetovališta itd. 

Odluka suda o samostalnom vršenju roditeljskog prava mora da sadrži: odluku o poveravanju zajedničkog deteta jednom roditelju, o visini doprinosa za izdržavanje koje plaća drugi roditelj (alimentacija) i o načinu održavanja ličnih odnosa deteta sa drugim roditeljem.

Molim savet.Supruga me je napustila pre dve godine.Podneli smo pisani predlog sudu,u kome jasno stoji da ce nasa maloletna deca od 9,i 11 godina stanovati kod oca (mene),te ce ih ona vidjati svaki drugi vikend,pola svakog skolskog raspusta-na nacin sto ce dolaziti po njih i vracati ih.Odrice se sve imovine u moju korist (stambena kuca,koju sam zidao pre braka,automobil) pod uslovom da neplaca alimentaciju sledece dve godine.Po isteku tog roka,placace po 100,-eura,ukupno 200,-eura mesecno,bez obzira dali je u radnom odnosu. Ako je u radnom odnosu (regularnom)onda ce izdvajati 50 procenata plate mesecno za decu. Sud je ipak dosudio zajednicko starateljstvo u najboljem interesu dece,i konstatovao da nemamo nepodeljene zajednicke imovine.Supruga nije uzela,niti posetila decu vise od godinu ipo dana.Dala je jednom prilikom 250,-eura,i sve zabelezila kamerom.Kaze da nigde ne pise da ona mora da uzima,niti brine o deci.Kada je zovem,kaze da je bolesna,ili slicno,i da me je prijavila za uznemiravanje.U centru za socijalni rad kazu "nismo vas mi razvodili" tuzi je sam. Imam li osnova da dobijem samostalno starateljstvo,i alimentaciju? Zvanicno sam nezaposlen.Bivsa supruga povremeno radi u inostranstvu "na crno" Postoje indicije da je zavisna od kokaina.Krece se u visokom drustvu,i prakticno je nedodirljiva za mene i decu.Na jednoj popularnoj socijaloj mrezi postavlja fotografije,sa raznih zabava po nasem gradu,gde deluje sasvim zdravo i sposobno.
— anonimno

Poštovani,

Vama je na osnovu sudske odluke povereno zajedničko vršenje roditeljskog prava nad decom. Majka Vaše dece može biti potpuno lišena roditeljskog prava ukoliko zloupotrebljava prava ili grubo zanemaruje dužnosti iz sadržine roditeljskog prava. Ukoliko do toga dođe, majka će biti lišena svih prava i dužnosti osim dužnosti da izdržava decu (plaća alimentaciju). Dakle, ukoliko tužite bivšu suprugu i u sporu uspete, bez obzira da li se radi o potpunom ili delimičnom lišenju roditeljskog prava, i dalje će postojati obaveza majke da decu izdržava odnosno da plaća alimentaciju.

Kako je obaveza plaćanja izdržavanja (alimentacije) ustanovljena odlukom suda, za ne poštovanje te odluke, odnosno za nedavanje izdržavanja možete se obratiti sudu radi prinudne naplate potraživanja. Takođe, nedavanje izdržavanja je krivično delo pa možete voditi i krivični postupak.

1
Pravne oblasti
Oznake