stan
33
2. strana
Postovani:
Moje pitanje je: kupujem stan preko stambenog kredita u Beogradu, stan je uknjizen, nema nikakvih opterecenja, ali iz price jednog prijatelja koji je isto kupio stan na kredit i u istom naselju, da mora sadasnji vlasnik, da izjavu u sudu da se odrice neke prostorije na koriscenje koja mu i po prodaji nekretnine pripada, sto je meni stvarno nelogicno da ako je kupim stan kako on ima posle toga pravo na koriscenje neke prostorije u tom stanu, a ona je jedini vlasnik(prodavac u ovom slucaju je udovica i na nju se sve vodi).
Goran Ugarkovic

Poštovani,

U slučaju koji ste naveli ima dosta logičkih nejasnoća koje naravno mogu imati za posledicu razna pravna rešenja. U svakom slučaju, relevantan je kupoprodajni ugovor i kvadratura stana u njemu navedena. Ako je predmet kupoprodajnog ugovora ceo stan, onda bivša vlasnica ne može imati nikakva prava na tom stanu ili na bilo kom delu tog stana. Naravno, moguće je ugovoriti i drugačije. Savetujemo Vam da pre nego što zaključite ugovor konsultujete advokata.

Razvela sam se pre 4 godine, bila sam u braku 12godina i zajednickim radom sa svojim tadasnjim suprugom stekla veliku kucu. Trenutno sam u imovinskoj parnici koja se vodi vec 4 godine, i receno mi je da postoji velika mogucnost da ja ne dobijem nista od te kuce. Interesuje me po kom osnovu meni ne pripada pola imovine ako je stecena u braku. Inace u medjuvremenu je moj bivsi suprug dao na poklon celokupnu imovinu koja je stecena u braku, svojoj cerki iz prvog braka, naravno bez mog znanja.
Volela bi da znam da li je moguce da ja kao bivsa zena mogu da izgubim prava na svoj deo kuce!?
— anonimno

Poštovana,

Prema izloženom jedina mogućnost (koju vidimo) da ostanete bez svog dela kuće je eventualna činjenica da je ćerka iz prvog braka Vašeg bivšeg supruga već stekla pravo svojine na celoj kući i da ugovor o poklonu između nje i njenog oca nije moguće pobiti. Zbog toga što ne raspolažemo dovoljnim brojem relevantnih činjenica ne možemo Vam pomoći. Ipak je ovo pitanje trebalo da uputite Vašem advokatu, a ukoliko ga nemate zdušno Vam savetujemo da ga angažujete.

Postovani,

Nasledila sam kucu mojih roditelja po osnovu Ugovora o dozivotnom izdrzavanju. Ostavinska rasprava je zavrsena, platila sam porez i sve takse, ali nisam dobila nikakvo resenje, potvrdu ili bilo sta sto bi bilo dokaz da sam ja vlasnik kuce. U toj kuci se ne koriste televizor ni telefon, a racuni redovno stizu i ja ih placam jer ne mogu da odjavim te usluge bez dokaza da sam vlasnik.
Da li ja imam obavezu da placam te troskove i da li postoji mogucnost da otkazem te usluge bez resenja?
Vera Krnic

Poštovana,

Potrebno je da u Katastru nepokretnosti upišete Vaše pravo svojine na predmetnoj kući. Posetite Katastar i raspitajte se šta Vam je još potrebno za upis osim ugovora o doživotnom izdržavanju, izvoda iz matične knjige umrlih za primaoca izdržavanja i dokaza o plaćenim porezima.

Poštovani!
Pravosnažnom presudom brak je razveden 20.06.2011 god.dvoje dece je dodeljeno ocu uz obavezu majke da plaća alimentaciju.Otac sa decom stanuje privatno a majka u stanu koji otkupljuje otac.sve komunalije plaća otac zato što se sve vodi na njega i zato što majka te obaveze neprihvata.kako da otac sa decom uđe u posed stana a majka isti napusti?
— anonimno

Poštovani,

Ukoliko se majka uselila u stan bez pravnog osnova, ili ukoliko je pravni osnov postojao u trenutku useljenja ali je kasnije otpao, otac ima na raspaloganju tužbu za iseljenje. Iseljenje se između ostalog ne može zahtevati ako se majka nalazi u pomenutom stanu po osnovu pravosnažne sudske presude ili ukoliko polaže pravo svojine na delu stana.

Postovani, moja majka i njena rodjena sestra su nasledile kucu od pokojne majke koju su pregradili i u jednom delu zive njena sestra sa porodicom a u drugom tj. nasem delu vise niko.Kuca je veoma stara ,od naboja tako da nas deo propada a ne mozemo da ubacimo stanare jer nije odvojena struja i voda,a i tetka ne dozvoljava.Hteli bi da prodamo,mozda cak i da isplatimo tetku pa da bude nasa,ali ona ne pristaje.Molim vas sta mozemo da uradimo i kako da znamo koliko da ponudimo tetki,i sta ako ona ne pristane na ponudu?
— anonimno

Poštovana,

Vaša majka ima pravo svojine na delu nasleđene kuće, sto znači da može njime slobodno raspolagati. Ima pravo na uvodjenje instalacija, može da zahteva od Vaše tetke odvajanje instalacija, jedino sporno pitanje u ovom slučaju je pitanje troškova takvih radnji. Kao vlasnik, Vaša majka može prodati svoju polovinu kuće, svojoj sestri ili nekom trećem licu. A ukoliko želi da otkupi od sestre njenu polovinu trebalo bi da joj ponudi tržišnu vrednost odnosno onaj iznos koji će utvrditi ovlašćeni procenitelj. Sestra kao vlasnik dela kuće slobodno odlučuje o tome hoće li prodati svoj deo, Vama ili trećem licu.

Poštovani,
nasledila sam od oca deo stana pre sklapanja braka. Stan je prodat i od tog novca planiram sa suprugom da kupim stan.
Ja ću uložiti novac od nasledstva, a on novac koji je zaradio u braku. Ulažem 3 puta više novca.
Na šta on ima pravo u slučaju razvoda, a na šta ja?
Kako najbolje da zaštitim svoje interese?
Hvala
— anonimno

Poštovana,

U slučaju razvoda, ukoliko deobu ne izvršite sporazumno, doćiće do sudske deobe zajedničke imovine gde možete dokazivati da je Vaš udeo u zajedničkom stanu veći.

2
Pravne oblasti
Oznake