stan
33
3. strana
postovani imam pravni problem i molim za pomoc radi se etaznoj svojini i susvojini naime kuca sa prizemljem i spratom je pre 15 god u brakorazvodnoj parnici podeljenja na dva dela prizemje 1 etaza sprat druga etaza dvoriste nije spominjano i ostalo je da se vodi na ime moga oca posto se otac ponovo ozenio sada zeli da proda drugu etazu nije sporno medjutim nas ucenjuje da nemamo pravo prilaza sa autom na dvoriste da je dvoriste pa i onaj deo ispod naseg prizemlja njegov, mi izgleda visimo u vazduhu,da novi vlasnici mogu da nam zabrane ovo i ovo itd koja su nasa prava na dvoriste obzirom da nije spominjano na brakorazvodnoj parnici mojih roditelja.da li moze da nam zabrani on ili novi vlasnici koriscenje hvala unapred
— anonimno

Poštovani,

Ono na šta sigurno imate pravo to je da koristite dvorište na način i u meri kojoj to zahteva normalna upotreba Vašeg stana na kome imate pravo svojine. Ko god da je vlasnik dvorišta mora Vam omogućiti nesmetan prolaz i sve ostalo što je potrebno kako biste mogli da koristite stan u skladu sa njegovom namenom.

To što se dvorište u odluci suda ne spominje izričito, ne mora nužno da znači da je vlasnik celokupnog dvorišta samo Vaš otac. Kako ne raspolažemo svim relevantnim podacima nismo u mogućnosti da Vam peciznije odgovorimo.

Zivim sa dva punoletna sina (26 i 20) ,oba zaposlena ,zalosno ,ali ni jedan ne doprinosi u kucu ni jedan jedini dinar ....a koriste sve sto mogu ,i struju ,gas ,telefon ,vodu ,hemiju ....apsolutno sve ! Htela bih da im zabranim ulazak u moj stan ,kakva su moja a i njihova prava ?
Gordana D

Poštovana,

Obaveza izdržavanja dece prestaje njhovim punoletstvom osim ukoliko su na redovnom školovanju (do navršene 26. godine života) ili ukoliko nisu spozobna za rad i nemaju dovoljno sredstava za izdržavanje.

Kako su Vaša deca punoletna i zaposlena, nemate obavezu izdržavanja. Ukoliko ste Vi isključivi i jedini vlasnik stana, a Vaši sinovi na stanu nemaju konstituisana neka uža prava (stanovanje, plodouživanje, korišćenje itd.) možete im 'uskratiti gostoprimstvo'.

Tuzen sam od strane bivseg stanodavca i to za neizmireni dug za el.energiju koi je ostao kada sam iselio,a i za navodno neplacenu stanarinu za mesec mart 2009.god.iako sam iz tog stana iselio 05.02.2009.god. Advokat tuzioca pokusava da napravi sto vise rocista i sav trosak istih da platim ja,i zahteva cak da platim zateznu kamatu od 01.01.2010.god pa sve do donosenja presude sto bi iznosilo visestruko vise od stvarnog duga. Pismeni ugovor o zakupu stana nije postojao,a stanodavac me je iznenada iselio u sred zime na minus 20 sa troje male dece. U teskoj sam materijalnoj situaciji,podstanar i jedini zaposleni u porodici pa nemam sredstava da platim branioca,i zato vas molim za pravni savet. Pristajem da platim dug za el.energiju,al ne i stanarinu za mesec koji stanodavac zahteva,jer nisam u tom mesecu stanovao u tom stanu,kao ni tolike troskove,a ni zatezne kamate. Kako da postupim na sledecem rocistu ako tuzilac ne pristane na predlog poravnanja koji sam predao sudu? Unapred HVALA!
— anonimno

Poštovani,

Zakonsku zateznu kamatu duguje dužnik koji zadocni sa ispunjenjem svoje novčane obaveze. Dakle, pored glavnice duga duguje se i zakonska zatezna kamata. O troškovima postupka odlučuje sud a pravilo je da oni padaju na teret poražene strane u postupku. Za Vas bi bilo najbolje da se sa bivšim stanodavcem vansudski nagodite (ako je to sada uopšte moguće) jer su svi zahtevi suprotne strane opravdani. Nakon vansudske nagodbe tužilac bi trebalo da odustane od tužbe i daljeg postupka. Što se tiče poslednje neisplaćene kirije, sud će morati precizno da utvrdi sadržinu ugovora koji ste imali sa stanodavcem kako bi procenio osnovanost tog dela tužbenog zahteva. Kako nema pismene manifestacije ugovora, dokazivanje može da potraje, pa možete očekivati više ročišta.

Postovani,otac mi je umro pre dva meseca. Izmedju ostalog, u vlasnistvu je imao stan koji nije jos uvek uknjizen. Ostavinska rasprava je zakazana za mesec dana. Da li je dovoljno da na sudu prikazemo samo kupoprodajni ugovor, po kome se vidi da je moj otac kupio taj stan i da je vlasnik istog, posto drugi dokument nemamo? Hvala!
— anonimno

Poštovani,

Na zakazano ročište ponesite pomenuti kupoprodajni ugovor i naglasite da nije izvršen zemljišno-knjižni prenos vlasništva. Sudija će Vas dalje uputiti.

Zivim u kuci 19 godina,koju sam dobila od investitora moje firme na privremeno koriscenje do promene namene.Posto je doslo do promene regulacionog plana iz opstine su me obavestili usmeno da ce objekat biti srusen zbog promene infrastrukture.Kao samohrana majka zivim sa dvoje dece,svih 19 god.bez ikakve smetnje.Posto nemam reseno stambeno pitanje,i nemam gde da se iselim,a firma ne moze da mi pomogne da li sam ja stekla neko pravo dugogodisnjim ne ometanim zivljenjem sa decom u ovoj kuci?Sve ove godine slobodno sam raspolagala imovinom bez zakupa i bez ikakvih smetnji.Iz papira koje sam dobila u katastru vidim da je zemlja presla u drzavnu svojinu a objekat se ne pominje.Da li sam stekla pravao vlasnistva odrzajem i da li je opstina u obavezi da me stambeno zbrine pre rusenja ili cu ostati na ulici sa decom?
— anonimno

Poštovana,

Prema opisanom stanju nisu ispunjeni uslovi niti za sticanje svojine putem održaja niti za sticanje svojine od nevlasnika. Ukoliko je zemljište u državnoj svojini pretpostavlja se da je svojina na objekatu koji je na tom zemljištu izgrađen, takođe državna. Opština načelno nema obavezu da Vam nađe drugi smeštaj, ali možete se obratiti službi za pružanje socijalne pomoći.

 

nasledila sam stan od oceve tetke, 4.5 god traje parnica jer me je sva rodbina tuzila. uskoro se to zavrasva jer je utvrdjeno da je testament validan. moj glavni problem je otac koji je prekupirao taj sta i izdaje ga 6 god. interesuje me koja ja prava ima kd dobijem taj stan. jer sam nacula da nemam prava da izbacim stanare 15 do 30 dana. plasim se sta ce biti posle jer mi otac mirnim putem ne bi dao stan. ne bih volela da se tuzakam sa ocem, htela bih da se uselim u taj stan nakon dobijene pravosnazne presude.
— anonimno

Poštovana,

Kada nakon pravosnažnosti presude postanete vlasnik pomenutog stana, postaćete ujedno i zakupodavac stanarima koji se u tom stanu nalaze po osnovu ranije zaključenog ugovora o zakupu stana. Morate ispoštovati raniji ugovor o zakupu, pa ako nije zaključen na određeni vremenski period, stanarima možete dati otkaz poštujuću ugovoreni otkazni rok. U svakom slučaju na raspolaganju vam je tužba za iseljenje protiv svakog lica koje je useljeno u Vaš stan bez pravnog osnova.

3
Pravne oblasti
Oznake