stan
33
4. strana
za koliko godina zastareva podela imovine posle razvoda bila sam 13 godina u braku prilikom razvoda nisam trazila svoj deo stecene imovine koja nije mala zato sto je dete ostalo sa ocem misleci da ce to biti njegovo medutim odnosi sina sa ocem su se pokvarili gde mu se preti iterivanjem iz kuce koju smo u zajednici napravili dali ja mogu sad da trazim svoj deo ukuci da bih obezbedila sina brak je razveden 1995
— anonimno

Poštovana,

Pravo na deobu zajedničke imovine ne zastareva. Jedino ograničenje koje zakon postavlja je da se deoba ne može zahtevati u nevreme, odnosno u vreme kada bi deoba za drugog suvlasnika značila štetu.

Kupio bih kucu u Surcinu. prodavac nije izvrsio konverziju prava koriscenja zemljista u vlasnistvo. Moze li ovo kasnije biti problem, pa da trazim od prodavca da ovo obavi pre potpisivanja kupoprodajnog ugovora, ili to mogu kasnije sam obaviti. U katastru su mi rekli da se ovo po redovnoj proceduri moze obaviti al neznano kad, a po dvostrukoj taksi za pet dana."Pomalo" mi ovo lici na namicanje novca drzavi, za posao koji ce kad/tad morati sama da obavi.
Marko Šumonja

Poštovani,

Iz razloga pravne sigurnosti bolje je imati svojinu nego pravo korišćenja. Ukoliko prodavac ne želi da izvrši konverziju, to možete Vi uraditi ali tek nakon izvršenja kupoprodajnog ugovora kad na Vas pređe pravo korišćenja. Savetujemo da ako do toga dođe, što pre podnesete zahtev Katastru nepokretnosti za konverziju jer je to u interesu vaše pravne sigurnosti. Upis prava svojine u korist lica koja imaju pravo korišćenja vrši se po zahtevu tih lica.

Poštovani
Porodična kuća je zamenjena za stanove koje smo i dobili. Moj problem je sledeći dobio sam stan manji nego što je potpisano u ugovoru o zameni nepokretnosti a i završetak gradnje je kasnio tri godine tako da mi investitor duguje priličnu sumu novca. U ugovoru o zameni nepokretnosti pola kuće je prepisano na investitora u startu a drugu polovinu je trebalo prepisati kad završi sa gradnjom i izmiri svoja dugovanja .Investitor je u među vremenu otišao pod stečaj.(Zgrada nema upotrebnu dozvolu mi stanari radimo na tome da se dobije upotrebna dozvola,a pretpostavljam da ni ostali vlasnici stanova ne mogu da uknjiže svoje stanove dok se ne reše imovinsko pravni odnosi).Interesuje me kako mogu naplatiti dugovanja prema meni.
— anonimno

Poštovani,

S obzirom da je nad preduzećem (investitorom) otvoren stečajni postupak, morate svoja potraživanja koja imate prema tom preduzeću prijaviti stečajnom sudu koji vodi stečajni postupak. Vaše potraživanje će biti namireno iz stečajne mase preduzeća. Ako već ranije niste povodom toga vodili spor sa investitorom, morate najpre tužbom pokrenuti parnicu kako bi u tom sudskom postupku dokazali i utvrdili tačnu vrstu i visinu potraživanja.

posle smrti oca odrekla sam se svog dela nasledstva u korist maćehe. Sada je srušena kuća koja je bila predmet nasledstva i na tom delu je sazidana zgrada, u kojoj je moja maćeha vlasnik 4 stana. ona bi da mi prepiše 2. a i sto tako bi, da posle njene smrti ja budem njen naslednik. Kako da to izvedemo i da budemo sigurno da to neko ne obori.napominjem, ona nema dece, samo braću i njihovu decu.
— anonimno

Poštovana,

Vi ne spadate u krug zakonskih naslednika što znači da po zakonskom redu nasleđivanja ne nasleđujete Vašu maćehu. Da biste nasledili maćehu, ona mora da sačini punovažan testament u kome će Vas označiti kao naslednika. Međutim, u tom slučaju, njena braća se mogu pozivati na nasleđe i zahtevati nužni nasledni deo.

Jedno od rešenja je da zaključite sa maćehom ugovor o doživotnom izdržavanju, gde bi nakon njene smrti na Vas prešla imovina koja je predmet tog ugovora (stanovi). Imovina koja je predmet ugovora o doživotnom izdržavanju ne ulazi u zaostavštinu pa se ne nasleđuje.

Vaša maćeha može za života raspolagati svojom imovinom i ugovorom o poklonu na Vas preneti svojinu na pomenutim stanovima. U tom slučaju bi imovina koja je predmet ugovora o poklonu mogla da uđe u zaostavštinu samo pod jednim uslovom - da je od momenta sklapanja ugovora do momenta smrti vaše maćehe prošlo manje od godinu dana.

Moguća je i kombinacija ovih ponuđenih rešenja pa da recimo svojina na nekim stanovima bude preneta ugovorom o poklonu dok bi ostali stanovi bili predmet ugovora o doživotnom izdržavanju.

2005.god. i ja sam os njega nasledila prizeman deo kuce zajedno sa prikljuckom za vodu i vrlo malom septickom jamom (sirine 1m i dubine 2m)koja je dovoljna za 1 0s0bu uz redovno praznjenje. Zena ciji je bio prvi sprat te kuce je kada je tata preminuo (a tata joj je dozvolio da sprovede vodovod.instalaciju naa njen sprat i sluzi se sa njegovog prikljucka) prodala svoj sprat jednoj petoclanoj porodici, rekavsi im da prikljucak za vodu nije njen i da ce vremenom to morati da rese.Obzirom da ne zivim u istom mestu gde je ta kuca ja sam im dozvolila da nastave da koriste vodu sa tatinog prikljucka uz primedbu da bi vremenom trebali sebi da obezbede prikljucak koji im je jako blizu i da na svom placu iskopaju sept.jamu cija velicina odgovara broju clanova njihovog dela, jer ne mili mi se tamo da odem jer tatina sept.jama je uvek prepuna,izliva se i zagadjuje moj deo ogradjenog placa. Evo proslo je vec 7 god. oni nista ne preduzimaju povodom kupovine prikljucka za svoje domacinstvo i kopanju s.jame u svoj deo placa, traze mi da im dam saglasnost za razdvajanje vode sa moje cevi, ali ja to ne mogu da ucinim, jer moj sin planira da na delu placa napravi objekat za sebe, pa pre cu mom detetu dati kad bude trebalo saglasnost o razdvajanju vode nego nekom strancu (iako smo pod istim krovom-moje prizemlje,njegov prvi sprat i potkrovlje) tim pre sto mu je u cev na koju nov korisnik moze da se prikljuci. Molim vas sta ja mogu da ucinim povodom toga, jer vremenom je poceo da bude i drzak jer sve redje odlazim, nemam zastitu, cak je poceo da me pita sve cesce da mu to prodam, a ja to ne zelim jer tu su moji koreni, a mozda uskoro predjem tamo da zivim. Hvala, unapred!
— anonimno

Poštovana,

Ne možete naterati nekoga da sebi obezbedi priključak za vodu ali možete mu zabraniti da se koristi Vašim priključkom za vodu, kao i Vašom septičkom jamom. Možete uz asistenciju preduzeća za vodovod preduzeti mere za isključenje onog dela vodovodne mreže koju preko Vašeg priključka koriste komšije iznad Vas.

Postovani,
u braku sam 6. godina. Imam jedno dete od 7. godina. Zivimo u stanu koji se jos uvek vodi na muzevljevog oca, iako smo mi podigli kredit i dali mu 9.000 evra da zavrski kucu u predgradju grada u kome sada zivi sa svojim drugim sinom i snajom. U medjuvremenu ja sam obolela od MS i zivim sa tim. Pokretna sam i funkcionalna i radim. Nemam reseno svoje stambeno pitanje, ali mogu da odem kod roditelja sa detetom. Uzorna sam majka, sto mnogi mogu da potvrde. Muz mi je zaposlen, ali je alkoholicar i kockar. Da li pri razvodu moze da mi trazi dete zbog moje bolesti i ne resenog stambenog pitanja, da li mogu da ostanem u stanu iako se vodi na njegovog oca?
Hvala
— anonimno

Poštovana,

U slučaju razvoda, ukoliko sa suprugom ne postignete sporazum o razvodu braka, sud će odlučivati o podeli zajedničke imovine kao i o načinu vršenja roditeljskog prava, gde će se rukovoditi najboljim interesom deteta, a odluku će doneti uzimajući u obzir sve relevantne okolnosti slučaja, uključujući sve činjenice koje ste pomenuli.

Možete ostati u pomenutom stanu jedino ukoliko Vam to svekar dozvoli, jer on kao vlasnik može sa stanom slobodno raspolagati po sopstvenom nahođenju.

4
Pravne oblasti
Oznake