testament
4
Ja sam odrastao sa babom i dedom, starao se o njima, lecio i na sebe preuzeo svu odgovornost i troskove od svog punoletstva. sada imam 34 god. Deda je preminuo 2003.god i pre smrti testamentom pred sudijom i dva svedoka proglasio mene jedinim naslednikom njegove imovine a da imam obavezu da ga sahranim i da nastavim da izdrzavam babu do kraja njenog zivota. Deda je imao dve cerke i obe je u testamentu iskljucio iz bilo kakvog nasledstva. Ostavinsko nije pokrenuto posle njegove smrti do pre dva meseca kada sam ga ja pokrenuo i sada se javlja njegova cerka TJ. moja tetka i trazi nuzni deo, a u testamentu jasno i precizno pise da je testator upoznat sa nuznim delom i da iskljucuje cerke iz nasledstva. Rociste je zakazano za 31.januar 2012.god pa me zanima da li postoji mogucnost da ona dobije nesto. A pritom su se baba i druga cerka odrekle u moju korist tj. kako je i pokojni deda zeleo. Hvala unapred
Nemanja

Poštovani,

Ako je Vaš deda u testamentu iskljlučio iz nasledstva svoju ćerku ne bi trebalo da imate razloga za brigu. Isključenje može biti potpuno ili delimično. Razlog za isključenje može biti teža povreda neke zakonske ili moralne obaveze koju je nužni naslednik imao prema ostaviocu odnosno testatoru. Na primer, ako se uvredljivo ili grubo odnosio prema ostaviocu, ako je umišljajno učinio krivično delo prema ostaviocu ili njegovom detetu, bračnom drugu ili roditelju, ako se odao neradu i nepoštenom životu.

Moj otac je sa mojom pokojnom majkom, napravio dve kuce. Pokojna majka je umrla.Otac pre no sto se ponovo ozenio napravio testament, gde je napisano da sve ostavlja deci, koja ce to deliti podjednako. Sada ide pitanje, koja prava ima njegova nova zena, u slucaju da otac umre ?
Unapred hvala.
— anonimno

Poštovani,

Ukoliko je testament punovažan i ukoliko zaista proglašava decu za naslednike, Vaša maćeha može zahtevati nužni nasledni deo.

posle smrti oca odrekla sam se svog dela nasledstva u korist maćehe. Sada je srušena kuća koja je bila predmet nasledstva i na tom delu je sazidana zgrada, u kojoj je moja maćeha vlasnik 4 stana. ona bi da mi prepiše 2. a i sto tako bi, da posle njene smrti ja budem njen naslednik. Kako da to izvedemo i da budemo sigurno da to neko ne obori.napominjem, ona nema dece, samo braću i njihovu decu.
— anonimno

Poštovana,

Vi ne spadate u krug zakonskih naslednika što znači da po zakonskom redu nasleđivanja ne nasleđujete Vašu maćehu. Da biste nasledili maćehu, ona mora da sačini punovažan testament u kome će Vas označiti kao naslednika. Međutim, u tom slučaju, njena braća se mogu pozivati na nasleđe i zahtevati nužni nasledni deo.

Jedno od rešenja je da zaključite sa maćehom ugovor o doživotnom izdržavanju, gde bi nakon njene smrti na Vas prešla imovina koja je predmet tog ugovora (stanovi). Imovina koja je predmet ugovora o doživotnom izdržavanju ne ulazi u zaostavštinu pa se ne nasleđuje.

Vaša maćeha može za života raspolagati svojom imovinom i ugovorom o poklonu na Vas preneti svojinu na pomenutim stanovima. U tom slučaju bi imovina koja je predmet ugovora o poklonu mogla da uđe u zaostavštinu samo pod jednim uslovom - da je od momenta sklapanja ugovora do momenta smrti vaše maćehe prošlo manje od godinu dana.

Moguća je i kombinacija ovih ponuđenih rešenja pa da recimo svojina na nekim stanovima bude preneta ugovorom o poklonu dok bi ostali stanovi bili predmet ugovora o doživotnom izdržavanju.

Ja i supruga cuvamo komsinicu koja nema nikog osim sestre(koja ne zivi sa njom).Ta osoba koju cuvamo je inace pravno lice u peenziji.Napisala je testament kako bi posle njene smrti sva pokretna i nepokretna imovina kao i deo novca koji se nalazi u banci ostao meni.Testament je napisan uz prisustvo dva svedoka koji su se potpisali sa brojem l.k.Da li ovakav testament vazi bez overe u sudu jer mi ona uporno tvrdi da vazi jer ima dva svedoka.Molim vas za vase misljenje.Unapred zahvalan.
— anonimno

Poštovani,

Pismeno zaveštanje pred svedocima je zakonom predviđen oblik testamenta koji je punovažan ako je svojeručno potpisan u prisustvu dva svedoka koji moraju biti punoletni i obavešteni o tome da je to poslednja volja ostavioca nakon čega na testament stavljaju svoj potpis. Takav testament može biti poveren nadležnom sudu na čuvanje ali to svakako nije uslov za njegovu punovažnost.

Žena koju čuvate ima pravo da u svakom trenutku izmeni ili opozove svoj testament. Takođe, njena sestra se može pozvati na nasleđe jer ulazi u krug zakonskih naslednika i zahtevati nužni nasledni deo. Zbog toga je za Vas sigurnija opcija zaključenje ugovora o doživotnom izdržavanju.

Pravne oblasti
Oznake