tužba
20
2. strana
Molim Vas za savet!19.08.1998.god moj suprug je za kupovinu placa dao u gotovom 10.000 maraka i kamion u vrednosti od 15.000 maraka.Ostatak od 5.000 maraka je trebalo isplatiti prilikom potpisivanja ugovora. Sve ovo je napisano na priznanici koju su potpisali moj muz i jos dva vlasnika placa bez overe suda ali u prisustvu svedoka.Posto se plac vodi na 3 vlasnika jedan vlasnik nije hteo da pristane pa tako ugovor nije ni sklopljen. Od tada je proslo 13 god i nista se nije promenilo. Kamion koji je ostao kod njih je totalno propao, a novac nemaju da vrate. Da li mozemo na osnovu priznanice sudskim putem da povratimo novac?
Unapred veoma zahvalna!
Ljubica

Poštovana,

Prema odredbama Zakona o obligacionim odnosima imali ste pravo da zahtevate povraćaj datog na osnovu instituta pravno neosnovanog obogaćenja. Naime, ljudi koji su primili novac i kamion držali su to bez pravnog osnova. Međutim, kako je od momenta predaje stvari prošlo 13 godina, povraćaj više ne možete sudskim putem zahtevati.

Od 2007 godine EPS-u ne placam struju jer sam bez posla. Zivimo nas troje od minimalnog licnog dohotka supruge od kojeg se oduzima kredit do 5000 dinara tako da nam ostaje 12000. da li ima pravne osnove da mi kao fizicka lica tuzimo EPS za zastarevanje duga, posto oni nas ocigledno nece tuziti vec samo dodju i iskljuce struju. Tuze nas da smo se sami prikljucili, te sam ja zbog toga osudjen prvi put na cetiri a drugi put na dva meseca uslovno. Radio sam u fabrici koja je otisla u stecaj i ostao bez posla. U Aprilu 2011 dobio sam posao u Sabackoj firmi "Medikom", kao portir, ali sam zbog tih kazni momentalno dobio otkaz kao osudjivano lice. Kako zivimo od suprugine plate koja je 12000 dinara, sa cerkom koja studira visu vaspitacku koja je morala zamrznuti prvu godinu jer nismo imali da joj platimo skolarinu, zanima nas kako smo duboko svesni da nas EPS nece tuziti za dug, vec samo dodju i iskljuce struju, a u ogromnom strahu da ce nam odneti i brojilo, zivimo u stambenoj zgradi.Zanima me da li mi mozemo da tuzimo EPS po obligacionom pravu za zastarevanje duga, takodje, zbog svega toga supruga je psihicki obolela, nije radila tri meseca, zbog duboke depresije, suicidnih misli, i jake terapije pa nas zanima da li mozemo da tuzimo EPS za dusevni bol, moj gubitak posla, za nesto sto je EPS znao da je zastarelo, nemogucnosti da zbog uslovne kazne nadjem novi posao, a vec imam 50 godina i jos samo 5 godina do penzije. Takodje se pozivamo na nehumanost, ostaviti nekoga bez struje u 21. veku. Ima li kakve osnove da ova tuzba stigne do Strazbura zbog nehumanog ponasanja prema ljudima u svetu gde cak i zivotinje imaju poseban tretman i uslove. Kako nasa porodica moze da se prehrani sa 12000 dinara. Da li mozemo potrazivati od EPS-a novcanu nadoknadu za pretrpljeni dusevni bol i svakodnevni strah od najgoreg i svakodnevnog stresa koji vodi ka bolesti.
Danilo

Poštovani,

EPS može obustaviti isporuku električne energije kupcu samo pod uslovima koji su propisani određenim zakonskim i podzakonskim aktima. U Vašem slučaju EPS najverovatnije nije protivpravno postupao s obzirom da struju ne plaćate i s obzirom da ste se samovlasno priključili. Svakako nemate pravo na naknadu nematerijalne štete od EPS-a jer se to preduzeće ne može smatrati odgovornim za duševni bol koji pominjete, za nemogućnost zaposlenja ili za psihofizičko stanje Vaše supruge.

EPS ima pravo da od Vas potražuje celokupan iznos duga, s tim da možete istaći prigovor zastarelosti za onaj deo potraživanja koji je zastareo pa će ostati obaveza da izmirite samo onaj deo duga koji nije zastareo. Dakle, ne postoji tužba za zastarelost, već se to ističe kao prigovor poveriocu ili sudu. Zastarelost počinje da teče od onog momenta kad poverilac (EPS) stekne pravo da zahteva ispunjenje obaveze (naplatu duga).

Iako se nalazite u teškoj materijalnoj situaciji, to ne znači da imate pravo na besplatno korišćenje električne energije. Pravo na korišćenje električne energije mimo ugovora sa preduzećem za distribuciju, ne postoji ni kao ljudsko pravo, te ne može biti predmet rešavanja Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu.

Tužila sam bivšeg supruga za neplaćanje alimentacije. Brak je razveden 23.12.1999. Od tada bivši suprug nije plaćao alimentaciju nikada i ja sam rešila da ga tužim, sin je sada 15 godina. Bivši suprug prima porodičnu penziju i tuđu negu i pomoć jer je invalidno lice. Ima novu vanbračnu zajednicu, i ima dete sa vanbračnom suprugom, a drugo je na putu. Tužbeni zahtev je 40% od ukupnih neto mesečnih primanja. Njegova primanja su 39000 ukupno (penzija i TNP). U Zakonu su navedena primanja (zarade, honorari...)nigde ne postoji izuzeće za TNP. A i potrebe deteta od 15 godina i od 1 godinu nisu ista, a mene sudija ubedjuje da moram da prihvatim jer bože moj, on ima novu zajednicu mora da brine o deci A za naše zajedničko dete nije davao nikada!
Hoću da mu uzmem maksimum, zanima me put i način.
Hvala unapred
— anonimno

Poštovana,

Izdržavanje (alimentacija) se određuje prema potrebama poverioca (deteta) i mogućnostima dužnika izdržavanja (oca deteta). Mogućnosti dužnika izdržavanja zavise od njegovih prihoda, mogućnosti za zaposlenje i sticanje zarade, njegove imovine, njegovih ličnih potreba i drugih relevantnih okolnosti u koje spada i obaveza da izdržava druga lica (decu iz nove vanbračne zajednice).

Visinu alimentacije određuje sud, pri čemu se rukovodi interesima pravde. Sud će se postarati da visina alimentacije bude pravična i za Vaše dete i za oca Vašeg deteta. Maksimalni iznos alimentacije određene u procentu od redovnih mesečnih primanja je 50%.

Pravo na tuđu negu i pomoć ustanovljeno je u korist lica koja usled bolesti ili povrede nisu u stanju da se sama staraju o sebi, već im je potrebna pomoć drugih. Novčana sredstva koja se dobijaju iz te pomoći ne mogu se koristiti u druge namene osim da se obezbedi neophodna pomoć radi obavljanja osnovnih životnih potreba. Smatramo da se primanja po osnovu TNP ne mogu ubrajati u redovna mesečna novčana primanja iz kojih bi se isplaćivala alimentacija. Svakako konačnu reč o tome daće sud.

Poštovani
Porodična kuća je zamenjena za stanove koje smo i dobili. Moj problem je sledeći dobio sam stan manji nego što je potpisano u ugovoru o zameni nepokretnosti a i završetak gradnje je kasnio tri godine tako da mi investitor duguje priličnu sumu novca. U ugovoru o zameni nepokretnosti pola kuće je prepisano na investitora u startu a drugu polovinu je trebalo prepisati kad završi sa gradnjom i izmiri svoja dugovanja .Investitor je u među vremenu otišao pod stečaj.(Zgrada nema upotrebnu dozvolu mi stanari radimo na tome da se dobije upotrebna dozvola,a pretpostavljam da ni ostali vlasnici stanova ne mogu da uknjiže svoje stanove dok se ne reše imovinsko pravni odnosi).Interesuje me kako mogu naplatiti dugovanja prema meni.
— anonimno

Poštovani,

S obzirom da je nad preduzećem (investitorom) otvoren stečajni postupak, morate svoja potraživanja koja imate prema tom preduzeću prijaviti stečajnom sudu koji vodi stečajni postupak. Vaše potraživanje će biti namireno iz stečajne mase preduzeća. Ako već ranije niste povodom toga vodili spor sa investitorom, morate najpre tužbom pokrenuti parnicu kako bi u tom sudskom postupku dokazali i utvrdili tačnu vrstu i visinu potraživanja.

74 radnika sporazumno raskida radni odnos 11.05.2009g.po tom rešenju većinski vlasnik i generalni direktor koji je potpisao ta rešenja,su se obavezali,da će sva potraživanja radnika izmiriti u roku od 30dana.danas je 15.11.2011g.ni jednom radniku ništa nije isplaćeno.pitanje,da li se podnosi krivična prijava ili tužba i protiv koga.
blagojević slobodan novi sad

Poštovani,

Tužba se podnosi parničnom sudu protiv poslodavca odnosno protiv preduzeća kao pravnog lica sa kojim je bio zasnovan radni odnos. Tužbu za namirenje potraživanja može podneti lično svaki radnik za sebe ili preko zastupnika svi radnici zajedno.

U gradskom prevozu su meuhvatili da nemam kartu 2008.god. i napisali su mi kaznu, mene zanima da li ta kazna ima vremenski rok kada zastareva?
Natasa Ilic

Poštovana,

Potraživanje po osnovu doplatne karte za javni prevoz zastareva u roku od godinu dana. To znači da je potraživanje u tom roku utuživo, odnosno da se može sudskim putem naplatiti. Kada potraživanje zastari, to ne znači da Vi prestajete da budete dužnik, već samo da poverilac (u ovom slučaju GSP) ne može svoje potraživanje namiriti preko suda. U slučaju da dođe do spora, morate istaći prigovor zastarelosti, jer na zastarelost sud ne pazi po službenoj dužnosti.

2
Pravne oblasti
Oznake