Porodično pravo
50
7. strana
Postovani,
u braku sam 6. godina. Imam jedno dete od 7. godina. Zivimo u stanu koji se jos uvek vodi na muzevljevog oca, iako smo mi podigli kredit i dali mu 9.000 evra da zavrski kucu u predgradju grada u kome sada zivi sa svojim drugim sinom i snajom. U medjuvremenu ja sam obolela od MS i zivim sa tim. Pokretna sam i funkcionalna i radim. Nemam reseno svoje stambeno pitanje, ali mogu da odem kod roditelja sa detetom. Uzorna sam majka, sto mnogi mogu da potvrde. Muz mi je zaposlen, ali je alkoholicar i kockar. Da li pri razvodu moze da mi trazi dete zbog moje bolesti i ne resenog stambenog pitanja, da li mogu da ostanem u stanu iako se vodi na njegovog oca?
Hvala
— anonimno

Poštovana,

U slučaju razvoda, ukoliko sa suprugom ne postignete sporazum o razvodu braka, sud će odlučivati o podeli zajedničke imovine kao i o načinu vršenja roditeljskog prava, gde će se rukovoditi najboljim interesom deteta, a odluku će doneti uzimajući u obzir sve relevantne okolnosti slučaja, uključujući sve činjenice koje ste pomenuli.

Možete ostati u pomenutom stanu jedino ukoliko Vam to svekar dozvoli, jer on kao vlasnik može sa stanom slobodno raspolagati po sopstvenom nahođenju.

Postovani,

u braku sam 2 godine. Moj otac koji je vlasnik jednog omanjeg stana zeli da mi ga pokloni i prepise na moje ime. Interesuje me, da li u slucaju razvoda, moj suprug onda ima pravo na polovinu tog stana?

Hvala Vam unapred na odgovoru.
— anonimno

Poštovana,

U slučaju razvoda vrši se deoba zajedničke imovine supružnika. Imovina koju steknete u toku trajanja braka poklonom ili nasleđem predstavlja Vašu posebnu imovinu i ne ulazi u zajedničku imovinu bračnih drugova.

Postovani!Obracam vam se za savet i pomoc zbog uznemiravanja u porodici.U braku sam,zivimo u kuci koja pripada suprugu,njegovoj sestri i majke.Ove godine 11.jula dobili smo cerkicu.Sa svekrvom od pocetka nismo u dobrom odnosu,zadnjih mesec dana je pocela da uznemirava bebu,kad ona spava.(Do kasno u noc nesto radi,samo da bi probudila devojcicu,da bi mene nervirala)Svako vece 5-6 puta je uspavljujem,jer se uvek trgne iz sna.Suprug nesme nista da kaze,jer mu je zapretila sa necim.Molim vas za pomoc!Unapred hvala!
— anonimno

Poštovana,

Niko ne sme koristiti svoje pravo na način koji povređuje pravo drugoga. Svako od stanara u vašem domaćinstvu mora poštovati prava dugog člana domaćinstva. Najbolje bi bilo da problem koji imate rešite u razgovoru sa ostailm ukućanima i da mirnim putem dođete do kompromisa koji će predstavljati kućni red, koga će se svi ukućani pridržavati. Ukoliko to ipak nije moguće i ako je povreda prava jačeg intenziteta, pod određenim uslovima imate pravo na sudsku zaštitu. O tome se morate detaljnije raspitati kod svog advokata.

Postovani ,imala bih nekoliko pitanja za vas! Drzavljanin sam Srbije,ali sa prebivalistem u Crnoj Gori. Udata sam od aprila ove godine,i imam cerkicu od nepuna dva meseca! Zelim da se razvedem,ali mi muz preti zabranom izlaska iz drzave za dete, a ja zelim da se vratim u Srbiju!!! Malecka ima drzavljanstvo Crne Gore! Da li je moguce da se dobije ta zabrana? Zanima me i dal on moze da mi oduzme dete,posto je zaposlen a ja ne? I koliko bi na sud uticala odluka da je on na uslovnoj slobodi? Unapred zahvalna!
Ksenija Vlahovic

Poštovana,

Ukoliko želite da se razvedete najbolje bi bilo da tužbom za razvod braka pokrenete brakorazvodnu parnicu u kojoj će biti odlučeno i o vršenju roditeljskog prava. Na odluku suda će uticati sve relevantne okolnosti, uključujući i Vašu nezaposlenost odnosno sposobnost izdržavanja i uslovnu osudu Vašeg supruga. Prilikom odlučivanja sud će se rukovoditi najboljim interesom deteta a primenjivaće relevantno pravo Republike Crne Gore. Najbolje bi bilo da se u Srbiju vratite pošto se razvedete. Dok se ne razvedete savetujemo Vam da se uzdržite od akata i ponašanja kojima možete povrediti prava Vašeg supruga koja on ima kao otac deteta.

Postovani,
Obracam vam se za savet u vezi alimentacije. Htela bih da tuzim bivseg vanbracnog muza za neizmirivanje svojih obaveza poslednja dva meseca. Imamo petogodisnju cerku koja je sudski uz njegovu saglasnost dodeljena meni na staranje. U medjuvremenu ja sam osnovala novu vanbracnu zajednicu i u njoj pre nepuna dva meseca dobila jos jednu cerku. Pokusala sam vansudskim putem da razgovaram sa njim u vezi alimentacije ali on nece ni da cuje, preti mi da ce traziti i starateljstvo nad cerkom. Moram da napomenem da moj sadasnji suprug sa cerkom iz prethodne vanbracne veze ima divan odnos i da joj mnogo vise ljubavi pruza nego njen bioloski otac koji se ne seti da pozove svoju cerku i po 2-3 meseca. Potpuno mi je jasno iz Vasih prethodnih odgovora da imam pravo na alimentaciju. Mene interesuje pitanje starateljstva nad detetom, odnosno moram da napomenem da je moj sadasnji suprug trenutno bez zaposlenja i da li to utice na odluku Suda da mi oduzme starateljstvo? Ja sam zaposlena, trenutno na porodiljskom bolovanju.

Unapred hvala od jedne zabrinute mame
— anonimno

Poštovana,

Pod starateljstvo se uglavnom stavljaju deca bez roditeljskog staranja tako što im se dodeli staratelj.

Vama je sud najverovatnije poverio dete i odredio samostalno vršenje roditeljskog prava. U tom slučaju otac, kao drugi roditelj koji ne vrši roditeljsko pravo, ima pravo i dužnost da izdržava dete (plaća alimentaciju), da sa detetom održava lične odnose i da o pitanjima koja bitno utiču na život deteta odlučuje zajednički i sporazumno sa Vama kao roditeljem koji vrši roditeljsko pravo.

Sud se uvek rukovodi najboljim interesom deteta. Ukoliko poštujete svoje obaveze izdržavanja, čuvanja, podizanja, vaspitavanja, obrazovanja i zastupanja deteta, koje inače predstavljaju sadržinu vršenja roditeljskog prava, odnosno ako se revnosno starate o detetu, nemate razloga za brigu. Nezaposlenost Vašeg vanbračnog partnera nije od značaja.

Možete preko suda zahtevati isplatu dospelih a neplaćenih alimentacionih davanja.

Поштовани, у браку сам 19 година. Немамо деце. Били смо подстанари 11 година, након чега супруга уз помоћ мајчине старе девизне штедње купује мању кућу. Она улаже 9.000 а ја 1.000 евра. Кућу је преписала на своје име мимо моје воље. Након тога, ја добијам наследство и улажем у реконструкцију куће, као и два кредита. Све у вредности од 16.000 евра. Кућа се и даље води на њој. Каква су моја праба у случају развода? да ли добијам ишта од имовине? Такође, како је незапослена а пословно способна, да ли сам дужан да је издржавам након развода? Хвала.
— anonimno

Poštovani,

U slučaju razvoda doći će do deobe zajedničke imovine i to sporazumno ili sudski. Predmetna kuća ulazi u zajedničku imovinu pošto je stečena u vreme trajanja bračne zajednice. Iako je kao vlasnik upisan samo jedan, smatra se da je upis u javnom registru (Katastru nepokretnosti) izvršen na ime oba supružnika. Zakonska je pretpostavka da su udeli bračnih drugova u zajedničkoj imovini jednaki, s tim da svaki od supružnika može dokazivati u postupku sudske deobe da je njegov udeo veći.

Supružnik koji nema dovoljno sredstava za izdržavanje, a nesposoban je za rad ili je nezaposlen ima pravo na izdržavanje od drugog supružnika i to srazmerno njegovim mogućnostima. Postupak za utvrđivanje obaveze i visine izdržavanja pokreće se tužbom. Sud donosi presudu o izdržavanju ukoliko nađe da je ono neophodno, ceneći sve okolnosti slučaja. Izdržavanje supružnika posle prestanka braka, osim u izuzetnim slučajevima, ne može trajati duže od pet godina.

7
Pravne oblasti
Oznake