Radno pravo
20
3. strana
Poštovani, molim Vas za pomoć i pravni savet.
Naime, preduzeće u kom sam zaposlena na neodredjeno je od sledećeg meseca u postupku zatvaranja kako sam obaveštena. Ja sam inače od aprila ove godine na porodiljskom odsustvu i naknade sam do sad primala manje-više redovno. zanima me šta se dešava sa mojim bolovanjem tj. naknadom nakon što firma prestane sa radom. Da li postoji mogućnost da i dalje dobijam naknadu za porodiljsko odsustvo i od koga? Hvala unapred
— anonimno

Poštovana,

Do prestanka radnog odnosa u firmi u kojoj ste zaposleni, ostvarujete pravo na naknadu zarade za vreme porodiljskog odsustva u skladu sa zakonom koji uređuje finansijsku podršku porodici sa decom. Nakon prestanka radnog odnosa Vaš status se menja i postajete nezaposleni. Kao nezaposleni, svoja prava ostvarujete preko Nacionalne službe za zapošljavanje, gde po osnovu osiguranja za slučaj nezaposlenosti imate prava na novčanu naknadu.

Postovani
Radim kod poslodavca 2 godine prijavljen, 5 godina sam radio ne prijavljen. Po ugovoru o radu mi stoji 40 radnih sati nedeljno, radim 5 dana + subota 6 do 8 sati tog dana radim, to nigde nije regulisano, niti je placeno, ako ostanem duze sat dva radnim danom to mi se plati 120 dinara po satu. Godisnji odmori su mi 10 dana, prosle godine je bilo 15, s tim da nemam ni jedan papir da sam bio na godisnjem odmoru, pokazna markica za prevoz po ugovoru bi trebala da je placena, dobijam samo pola para od markice, pola ja placam.
Moje pitanje je dali ja mogu da tuzim poslodavca da mi isplati godisnje odmore, prekovremene sate, prevoz, za to sto sam radio ne prijavljen... u slucaju da ja dam otkaz, ili mora on da mi da otkaz da bih mogao to da trazim preko suda ili kako vec?
Jovan Petrovic

Poštovani,

Da biste sudskim putem ostvarili svoja prava iz radnog odnosa, nije potrebno da Vam poslodavac prethodno otkaže ugovor o radu niti je potrebno da Vi to sami učinite. U radnom sporu možete ostvariti sva prava koja Vam pripadaju po Zakonu o radu, opštim i posebnim kolektivnim ugovorom (ukoliko postoje) kao i samim ugovorom o radu.

Što se godišnjeg odmora tiče, u svakoj godini zaposleni ima pravo na godišnji odmor u skladu sa opštim aktom i ugovorom o radu a najmanje u trajanju od 20 dana, što je i propisano Zakonom o radu. Ako krivicom poslodavca zaposleni ne koristi godišnji odmor on ima pravo na naknadu štete u visini prosečne zarade u prethodna tri meseca. Ukoliko je ugovorom o radu predviđeno da će Vam poslodavac plaćati troškove prevoza imate pravo na naknadu u visini cene prevozne karte u javnom saobraćaju.

Poštovani,
zaposlena sam u prodavnici od marta 2009 a kroz tačno godinu dana primljena sam na neodređeno. Od 01.09.2011.god. otvoreno mi je porodiljsko bolovanje a na moje mesto zaposlena je osoba koja će raditi izgleda samo mesec dana. Sada kologinica ostaje da radi sama. Interesuje me da li po isteku porodiljskog bolovanja i bolovanja radi nege deteta koje traje 365 dana od dana otvaranja firma može da mi odma uruči otkaz ili je u obavezi da me drži izvesni period i koja su u opšte moja prava? Hvala unapred!
— anonimno

Poštovana,

Nakon što se zavrsi period Vašeg odsustva sa posla usled materinskih obaveza, nastavljate najnormalnije sa radom. Pošto imate sa poslodavcem potpisan ugovor o radu na neodređeno vreme, poslodavac Vam može uručiti otkaz samo ukoliko su za to ispunjeni uslovi navedeni u zakonu odnosno ukoliko su razlozi opravdani. Ako Vam neopravdano prestane radni odnos a posebno ako radni odnos prestane zbog razloga koji su povezani sa vašom trudnoćom, detetom ili porodičnim obavezama možete zaštitu potražiti na sudu tako što ćete pokrenuti radni spor.

Postovani,
zanima me kome da se obratim i kakvu vrstu tuzbe da podnesem za sledece:
-Radila sam u agenciji preko 10 godina, porezi i doprinosu su uredno placani, ali nisu dostvaljani M4 obrasci PIO fondu, tako da mi staz nije povezan. Poslodavac prebacuje krivicu na knjigovodju.
Ja bih zelela da se to resi dok agencija jos postoji :)
Hvala unapred na svakom savetu.
Zorica Bojkovic

Poštovana,

Obavezu da dostavi M4 obrazac ima poslodavac, tako da ne može prebacivati odgovornost na knjigovođu. Informišite se u PIO fondu kako najlakše da povežete staž. Ukoliko poslodavac nastavi da odbija saradnju povodom rešavanja Vašeg problema obratite se Inspekciji rada.

74 radnika sporazumno raskida radni odnos 11.05.2009g.po tom rešenju većinski vlasnik i generalni direktor koji je potpisao ta rešenja,su se obavezali,da će sva potraživanja radnika izmiriti u roku od 30dana.danas je 15.11.2011g.ni jednom radniku ništa nije isplaćeno.pitanje,da li se podnosi krivična prijava ili tužba i protiv koga.
blagojević slobodan novi sad

Poštovani,

Tužba se podnosi parničnom sudu protiv poslodavca odnosno protiv preduzeća kao pravnog lica sa kojim je bio zasnovan radni odnos. Tužbu za namirenje potraživanja može podneti lično svaki radnik za sebe ili preko zastupnika svi radnici zajedno.

Postovani,
radio sam na poslovima vozaca , na radnom mestu imao sam povredu na radu, tj. okliznuo se i pao , zadobio povredu glave.
Radio sam na crno, i posle toga usledile su pretnje i naravno otkaz!
Imam, izvestaje lekara, zapisnik policije!
Sta sada?
Molim za POMOC!!
— anonimno

Poštovani,

Probajte da se informišete o svojim pravima kod inspekcije rada. Morate znati da je rad na crno zabranjen i da se puna pravna zaštita pruža radnicima koji svoj radni odnos zasnivaju u skladu sa zakonom.

3
Pravne oblasti
Oznake