Saveti
261
14. strana
Postovani,
U bracnoj zajednici moga oca i majke a na ocevom nasledjenom placu, sagradjena je kuca koja je pre 5 godina prodata i od tog novca kupljena kuca i plac u drugoj opstini.
Nakon smrti oca, majka je pokrenula ostavinsku raspravu i trazila izuzece od 50% na ime bracne tekovine.Objasnjeno nam je da se izuzece ne moze dobiti ukoliko se ostali naslednici ne sloze.
Moj otac osim mene ima jos dvoje dece iz prethodnog braka.
Obzirom da sa najstarijom cerkom moga oca nismo ni u kakvom kontaktu vec 30 godina i njena adresa nam je nepoznata, sud je nalozio da majka uplati 10000 dinara u depozit suda radi objavljivanja oglasa i postavljanja privremenog zastupnika.
Zanima me, da li je moguce osporiti izuzece na ime bracne tekovine i sta joj je ciniti u tom slucaju i da li je majka obavezna da uplati navedenu sumu u depozit suda i kakve su pravne posledice ukoliko to ne ucini.

Hvala.
— anonimno

Poštovana,

Sa zahtevom za izuzimanje dela zajedničke imovine iz zaostavštine u ostavinskom postupku moraju se saglasiti ostali naslednici. Ukoliko neko od naslednika uskrati saglasnost, znači da osporava pravo licu koje traži izuzimanje da određenu imovinu izuzme iz zaostavštine. U tom slučaju spor više nije činjenične već pravne prirode pa će postupajući sudija suprotstavljene strane uputiti na parnicu da reše to pitanje.

Nepostupanje po nalogu suda i odbijanje da se uplati određeni iznos u sudski depozit može da dovede do toga da sud prolongira navedene radnje objavljivanja oglasa i postavljanja privremenog zastupnika do momenta uplate sudskog depozita. Takođe je moguće da neizvršenje naloga suda, isti shvati kao odustanak od zahteva koji se u vezi sa nalogom postavlja.

Poštovani, molim Vas da mi odgovorite na sledeće dileme.
Htela bih da podnesem tužbu za mobing protiv direktora preduzeće koji me verbalno maltretira što sprovodim zakonsku proceduru u poslu, prisiljava me da zakon zaobilazim i preti mi otkazom ako budem istrajavala da radim po zakonu. Da li bi u tužbi trebalo što bolje da opišem situaciju u kojoj radim i koliku nematerijalnu štetu realno mogu da tražim, postoji li neko zakonsko ograničenje. Unapred mnogo hvala
Sofija Mešterović

Poštovana,

Ako smatrate da ste izloženi zlostavljanju na radu, možete nadležnom sudu podneti tužbu u kojoj možete zahtevati da se utvrdi postojanje zlostavljanja, da se u buduće zabrani takvo ponašanje, da se ukolne posledice zlostavljanja i da Vam se naknadi materijalna ili nematerijalna šteta. U tužbi treba precizno opisati činjenično stanje za koje smatrate da predstavlja zlostavljanje odnosno mobing. Naknada nematerijalne štete mora da bude u srazmeri sa samom nematerijalnom štetom, što je teško utvrdljivo i premda ne postoji zakonsko ograničenje, sud ne bi trebalo da dozvoli veću naknadu od one koju treba smatrati pravičnom.

Poštovani!
Pravosnažnom presudom brak je razveden 20.06.2011 god.dvoje dece je dodeljeno ocu uz obavezu majke da plaća alimentaciju.Otac sa decom stanuje privatno a majka u stanu koji otkupljuje otac.sve komunalije plaća otac zato što se sve vodi na njega i zato što majka te obaveze neprihvata.kako da otac sa decom uđe u posed stana a majka isti napusti?
— anonimno

Poštovani,

Ukoliko se majka uselila u stan bez pravnog osnova, ili ukoliko je pravni osnov postojao u trenutku useljenja ali je kasnije otpao, otac ima na raspaloganju tužbu za iseljenje. Iseljenje se između ostalog ne može zahtevati ako se majka nalazi u pomenutom stanu po osnovu pravosnažne sudske presude ili ukoliko polaže pravo svojine na delu stana.

Poštovani gospodine,

Jedan sam od članova tročlane muzičke grupe koja je kao tužioc izgubila spor pred Opštinskim sudom u Kotoru 2002. god. Presudu o gubitku spora do danas nismo dobili a nije je dobio ni naš pravni zastupnik.
Sud iz Kotora 30. 10. 2007. god. šalje Opštinskom sudu u Nišu predlog za izvršenje popisom procenom, i prodajom stvari izvršnih dužnika radi naplate troškova postupka u iznosu od 450 evra sa kamatom (ne piše koja je visina kamate). Dakle, posle pet godina čekanja.
Sud u Nišu prihvata predlog Kotorskog suda i šalje nam rešenje o izvršenju 30. 09. 2009. god. - sedam godina kasnije, sa pravom žalbe koja ne odlaže izvršenje. Da smo ranije 2002. ili 2003. dobili zahtev za plaćanje sudskih troškova to bi smo sigurno izmirli a ne ovako da sud posle 7. godina traži potraživanje sa kamatom koja je sada sigurno ogromno uvećala naš dug.

Molim Vas za odgovor da li je ovo pravno normalno da posle 7. godina izvršni poverilac podnosi predlog za izvršenje popisom, procenom i prodajom stvari. Sada sa strepnjom čekamo da dođu sudski izvršitelji i popišu, procene i prodaju stvari radi naplate sudskih troškova.
Meni kao laiku se čini da se Sudu ne žuri jer ako čekaju još neku godinu tražiće nam još više jer kamata radi u korist Suda. Čemu možemo da se nadamo u ovakvoj situaciji?

Molim Vas za svet šta uraditi u ovakvoj situaciji. Mi bi smo osnovni dug
od 450 evra odmah platili ali problem je kamata koja je je zbog sedmogo- dišnjeg odugovlačenja sigurno ogromna.



Unapred Vam se zahvaljujem
Dragan Stefanović
Dragan Stefanović

Poštovani,

Platite dug i dokaz o izvršenoj uplati odnesite izvršnom odeljenju Osnovnog suda u Nišu, nakon čega će se odustati od daljeg sprovođenja rešenja o izvršenju.

Da li se na sudu uvazava iskaz svedoka, ako je on u krvnom srodstvu sa tuzenim ili tuziteljom. U pitanju je tuča. Ishod lakse telesne povrede.
Markovic Dejan

Poštovani,

Svako lice koje može da prenese svoja saznanja i opažanja o predmetu postupka može biti saslušano kao svedok. Krvno srodstvo sa okrivljenim može biti pod određenim uslovima razlog za oslobođenje od svedočenja. Na tu mogućnost svedok treba da bude od strane suda upozoren. Ukoliko se odluči da svedoči, iskaz može da ima dokaznu vrednost.

Poštovani,
Razvodim se od muža putem tužbe,jer je na prvom ročištu poništen sporazumni zahtev jer se on predomislio oko viđanja deteta, a ja da se smanji iznos alimentacije sa 8 na 5 hiljada dinara. Imamo bebu od 6 meseci. Živeći sa njim u njegovoj kući u prvih 7 meseci braka, ja sam svu svoju ušteđevinu i novac koji sam primala od plate uložila u popravku njegovih kola i održavanje njegove kuće, negde oko 1000e, moj otac mu je pozajmio 1000e preko toga da zatvori neke dugove, i tako dalje. Kada smo se preselili kod mene, on ništa nije radio i nije doprinosi ni materijano ni fizički našoj porodici i kući. Usput maltretirao me je, i prevario i dan danas je sa tom drugom ženom iako smo još u braku... Dete se nadam da će socijalna služba ostaviti meni.
Interesuje me šta mogu da tražim tužbenim zahtevom, šta je realno da od razvoda mogu da dobijem... iskreno posle svega što nam je uradio, želim da oseti posledice na koži.
S postovanjem, Danijela
Danijela Djuric

Poštovana,

Tužbom za razvod braka zahtevate od suda da brak razvede, da odluči o vršenju roditeljskog prava i da izvrši deobu zajedničke imovine ukoliko ona postoji.

Polažete pravo na povraćaj imovine koju ste uneli u brak uključujući pokretne i nepokretne stvari. Sud će u svakom konkretnom slučaju uzeti u razmatranje i način i stepen privređivanja bračnoj zajednici.

Ukoliko sa suprugom ne postignete sporazum oko alimentacije, visinu i modalitete plaćanja alimentacije odrediće sud uzimajući u obzir sve relevantne okolnosti Vašeg slučaja. Alimentacija može biti određena u fiksnom mesečnom novčanom iznosu ili u procentu od redovnih mesečnih primanja gde prema odredbama Porodičnog zakona ne može biti manja od 15% niti veća od 50% redovnih mesečnih novčanih primanja.

... 14 ...
Pravne oblasti
Oznake