Saveti
261
20. strana
Dobio sam poziv za opstinski sud zbog pokretanja saobracajnog prekrsaja (rucno pravljena zadnja tablica) za koju je propisana novcana kazna od 15 000 din do 30 000 din ili mesec dana zatvora.
Imam dva pitanja:

1) da li mogu da trazim da mi sud dodeli besplatnog advokata pre glavnog saslusanja, i kako da pokrenem proceduru za to ( nezaposleno sam lice)

2) Da li mogu da ocekujem kaznu manju od 15 000 din , ili sudija mora da mi da tu minimalnu kaznu od 15 000 din ili vecu,posto je tako navedeno u zakonu ?
— anonimno

Poštovani,

Kazna za prekršaje odmerava se u granicama koje su za taj prekršaj propisane, a pri tome se uzimaju u obzir sve okolnosti koje utiču da kazna bude veća ili manja, a naročito: težina i posledice prekršaja, okolnosti pod kojima je prekršaj učinjen, stepen krivice učinioca, lične prilike učinioca i držanje učinioca posle učinjenog prekršaja. Pri odmeravanju visine novčane kazne uzeće se u obzir i imovno stanje učinioca. Ako se prilikom odmeravanja kazne utvrdi da prekršajem nisu prouzrokovane teže posledice, a postoje olakšavajuće okolnosti koje ukazuju da se i blažom kaznom može postići svrha kažnjavanja, propisana kazna se izuzetno može ublažiti tako što se može izreći kazna ispod najmanje mere kazne koja je propisana za taj prekršaj, ali ne ispod najmanje zakonske mere te vrste kazne.

Okrivljeni u prekršajnom postupku ima pravo da se brani sam ili uz stručnu pomoć branioca koga sam izabere. Sudija je dužan da prilikom prvog ispitivanja okrivljenog pouči o pravu na branioca. Takođe, sudija je dužan da se tokom celog postupka stara o tome da neznanje ili neukost stranaka ne bude na štetu njihovih prava. Drugim rečima, ne možete tražiti od suda da Vam u prekršajnom postupku dodeli branioca.

Postovanje,

Da li mozete da me uputite na kojem mestu bih mogao da dobijem informaciju u vezi registracije firme.

Naime, porebne su mi detaljne informacije oko registrovanja firme za obavljanje delatnosti stovarista gradjevinskog materijala

Sta mi je sve potrebno od dokumentacije, koji su uslovi potrebni sto se ti ce parcele na kojem ce biti stovariste i drugo.

Unapred hvala

Bojan Petrovic
bojan

Poštovani,

Uslovi i dokumentacija potrebna za registraciju firme zavise od vrste i oblika privrednog društva koje želite da registrujete. Naše zakonodavstvo poznaje četiri različita oblika privrednih društava: ortačko, komanditno, akcionarsko i društvo sa ograničenom odgovornošću. Privrednu delatnost takođe možete obavljati kao preduzetnik. U zavisnosti od Vaših potreba, mogućnosti i ciljeva morate izabrati onaj oblik koji će najviše odgovarati Vašoj budućoj delatnosti. Možete se obratiti Nacionalnoj agenciji za regionalni razvoj koja u okviru svoje delatnosti pruža pomoć razvoju malih i srednjih preduzeća.

Поштовани, мој проблем је следећи: Са венчаним супругом сам била у браку тридесет година и у брачној заједници, од добара смо стекли стан,ауто и уштеђевину у банци. Сва добра се воде на мог супруга, који је преминуо 9.11.2011. године. Како немамо потомство а мој супруг има живе родитеље, који нису живели са нама и пензионери су, интересује ме да ли они имају право на наследство и ако имају, шта по закону припада њима а шта мени?
— anonimno

Poštovana,

Pošto Vaš pokojni suprug nije imao potomstva, Vi nasledjujete zajedno sa njegovim roditeljima i eventualno njihovim potomstvom i to tako što Vama pripada jedna polovina zaostavštine a drugu polovinu dele njegovi roditelji na jednake delove. Zaostavštinu Vašeg pokojnog supruga čini imovina koju je on imao u trenutku smrti. Polovina zajedničke imovine stečene u braku pripada Vama, pa je potrebno da istaknete zahtev za izdvajanje Vašeg dela zajedničke imovine iz zaostavštine.

Sta sve treba da navedem u podesku Predloga za promenu sredstava izvrsenja, posto preko prvobitno predlozenih sredstava izvrsenja ( plenidba novcanih sredstava sa racuna duznika i uplata na racun poverioca ) nije moguce izvrsiti naplatu?
— anonimno

Poštovani,

Ne postoji zakonom propisan sadržaj za dati podnesak koji spominjete. Međutim, ono što bi svakako trebalo da sadrži je: naznačenje suda, označenje predmeta, izvršnog poverioca i izvršnog dužnika, pozivanje na relevantnu zakonsku odredbu, i predlog da se izvrši prinudna naplata iz nekih drugih sredstava izvršenja zbog nemogućnosti izvršenja naplate iz prvobitno predloženih sredstava izvršenja.

Sredstva izvršenja radi ostvarenja novčanog potraživanja su: prodaja pokretnih stvari, prodaja nepokretnosti, prenos novčanog potraživanja, prenos potraživanja za predaju pokretnih stvari ili nepokretnosti, unovčenje drugih imovinskih prava, prenos sredstava koja se vode na računu kod banke, prodaja akcija i prodaja udela u privrednim subjektima.

Moje postovanje! Nadam se da cete moci da mi odgovorite na osnovu sledecih podataka koje cu vam izneti. 1984.god. sam se vencala sa suprugom i imamo sina koji je rodjen iste godine. Iste godine smo kupili plac na kojem je sagradjena kuca i uredjeno dvoriste, a moglo se jer se on bavi privatnim poslom. Inace, da napomenem, da se kuca vodi na firmu. 2001. god. saznajem da je u vezi sa 30 god. mladjom od sebe zenskom osobom i da je ona u drugom stanju sa njim i da je uvek imao avanture u braku. Resila sam da odem iz kuce sa sinom koji je tada imao 17 godina, prelazim da zivim u stan njegove pokojne tetke cije je naslednike isplatio ali stan nije preveden!Iste godine kada sam izasla iz kuce sa sinom,doveo je tu devojku i sa njom do danas ima dvoje dece i trece treba da se rodi! Te godine je kupio i stan na moru i izvrsio kupovinu objekata sa novcanom masom koju je stekao dok smo bili u zajednici za prosirenje preduzeca. Za sve ove godine nismo se zakonski razveli, niti je on to do sada trazio. U korektnim smo odnosima,pomaze mi jer sam ostala bez posla, i zdravstveno osiguranje mi se vodi na supruznicki status od tada. Sin i ona se vode kao radnici u njegovoj firmi. Mene sada zanima, obzirom da ima zdravstvene probleme i intervencije (srce) u slucaju da mu se nesto desi kakva su moja prava na imovinu obzirom da to nista nije reseno ni pravno ni usmeno na zalost! Unapred zahvalna!
— anonimno

Poštovana,

U slučaju smrti Vašeg supruga Vi se, zajedno sa Vašim sinom i njegovom vanbračnom decom, javljate kao zakonski naslednik s obzirom da brak nije razveden. Zaostavštinu bi ste nasledili na jednake delove. Međutim, takođe bi ste imali pravo na zahtev za izdvajanje zajedničke imovine iz zaostavštine po osnovu bračne tekovine, tačnije imate pravo na jednu polovinu stvari koje ste stekli tokom trajanja zajednice života sa Vašim suprugom, na čemu stičete pravo svojine, dok na delu koji bude pripao njemu u svojinu takođe imate pravo nasleđa.

U kuci mog oca zivela je njegova rodjena sestra i njen nevencani muz.Posle njene smrti njen muz je ostao da zivi u kuci mog oca bez namere da se iseli smatrajuci da ima to pravo iako kuca pripada mom ocu. Posle sudskih sporova oko napustanja kuce i resenja suda on i dalje ne napusta kucu cak je u trenutku besa polupao sve prozore na kuci. Moj otac se usmeno zalio opstinskim vlastima i oni su mu obecali da ce tog coveka zbrinuti posto je postao socijalni slucaj ali od tada je proslo dosta vremena. Otac je star i boji se bilo kakvog daljeg postupka zbog nasilnickog ponasanja bivseg zeta od pok. sestre.
Pitanje je: da li ja mogu i na koji nacin da zastitim svoju ocevinu i da trazim hitno iseljenje i naknadu pricinjene stete i od koga? Imam li na to pravo iako mi je otac ziv. Puno Vam hvala.
— anonimno

Postovana,

Jedino Vaš otac kao vlasnik pomenute kuće ima mogućnost da pravno reaguje u cilju zaštite svog prava svojine. Ukoliko želite da sami i u svoje ime istupate protiv nevenčanog supruga Vaše pokojne tetke, potrebno je da Vaš otac na Vas prenese pravo svojine na kuci. Postoji mogućnost da Vam otac da punomoćje kako biste istupali u njegovo ime i za njegov račun.

... 20 ...
Pravne oblasti
Oznake