Saveti
261
33. strana
posle smrti oca odrekla sam se svog dela nasledstva u korist maćehe. Sada je srušena kuća koja je bila predmet nasledstva i na tom delu je sazidana zgrada, u kojoj je moja maćeha vlasnik 4 stana. ona bi da mi prepiše 2. a i sto tako bi, da posle njene smrti ja budem njen naslednik. Kako da to izvedemo i da budemo sigurno da to neko ne obori.napominjem, ona nema dece, samo braću i njihovu decu.
— anonimno

Poštovana,

Vi ne spadate u krug zakonskih naslednika što znači da po zakonskom redu nasleđivanja ne nasleđujete Vašu maćehu. Da biste nasledili maćehu, ona mora da sačini punovažan testament u kome će Vas označiti kao naslednika. Međutim, u tom slučaju, njena braća se mogu pozivati na nasleđe i zahtevati nužni nasledni deo.

Jedno od rešenja je da zaključite sa maćehom ugovor o doživotnom izdržavanju, gde bi nakon njene smrti na Vas prešla imovina koja je predmet tog ugovora (stanovi). Imovina koja je predmet ugovora o doživotnom izdržavanju ne ulazi u zaostavštinu pa se ne nasleđuje.

Vaša maćeha može za života raspolagati svojom imovinom i ugovorom o poklonu na Vas preneti svojinu na pomenutim stanovima. U tom slučaju bi imovina koja je predmet ugovora o poklonu mogla da uđe u zaostavštinu samo pod jednim uslovom - da je od momenta sklapanja ugovora do momenta smrti vaše maćehe prošlo manje od godinu dana.

Moguća je i kombinacija ovih ponuđenih rešenja pa da recimo svojina na nekim stanovima bude preneta ugovorom o poklonu dok bi ostali stanovi bili predmet ugovora o doživotnom izdržavanju.

Ugovorom o poklonu sam sinovima iz bracne zajednice poklonio zajedno sa suprugom celokupnu zajednicku imovinu na po 1/2 jer smo sve stekli zajedno u toku trajanja braka oko 35 godina. Nedavno je supruga saznala da sam imao vanbracnu vezu iz koje je rodjeno dete te smo se razveli, ali smo ostali da zivimo sa decom koja o tome nista ne znaju u zajednickoj kuci ali nameravamo da ponovo sklopimo brak. S obzirom da je ugovor o poklonu sacinjen pre rodjenja deteta iz vanbracne veze da li postoji mogucnost da u buducnosti trazi ponistaj ovog ugovora, nuzni deo i sl., da li da sa suprugom izvrsimo deobu imovine jer je njen udeo znatno veci s obzirom da je cela njena porodica ucestvovala u izgradnji, otplacivali kredit, kupili sve stvari itd. Takodje su deca na celokupnu imovinu stavili hipoteku radi obezbedjenja kredita na 20 godina radi kupovine nove nekretnine! Molim za savet!
— anonimno

Poštovani,

Deobu zajedničke imovine možete izvršiti kako za vreme trajanja braka tako i posle razvoda. To u vašem slučaju nije toliko važno, pogotovu ako se u obzir uzme da ste celokupnom imovinom već raspolagali u korist sinova rođenih u braku.

Prema pravilima zakonskog nasleđivanja, Vas nasleđuju na jednake delove sva Vaša deca (bračna i vanbračna) i supruga ukoliko Vas nadživi, a Vašu (bivšu/buduću) suprugu sva njena deca i Vi ukoliko budete suprug i nadživite je.

Vaše dete rođeno u vanbračnoj zajednici nasleđuje Vas. Ono što se nasleđuje je zaostavština, a nju čini imovina koju imate u trenutku smrti. Međutim, kako ste učinili poklon sinovima iz braka koji su zakonski naslednici, onda se i vrednost tih poklona uračunava u Vašu zaostavštinu. S obzirom da ste poklon učinili zajedno sa suprugom, a kako je to bila zajednička imovina kojom ste sporazumno i zajednički raspolagali, u Vašu zaostavštinu bi trebalo da uđe samo ono što ste Vi poklonili odnosno  samo Vaš udeo u zajedničkom poklonu.

Vaše dete rođeno u vanbračnoj zajednici ima pravo na nužni nasledni deo koji iznosi polovinu onog dela zaostavštine koji bi mu pripao primenom pravila zakonskog nasleđivanja.

74 radnika sporazumno raskida radni odnos 11.05.2009g.po tom rešenju većinski vlasnik i generalni direktor koji je potpisao ta rešenja,su se obavezali,da će sva potraživanja radnika izmiriti u roku od 30dana.danas je 15.11.2011g.ni jednom radniku ništa nije isplaćeno.pitanje,da li se podnosi krivična prijava ili tužba i protiv koga.
blagojević slobodan novi sad

Poštovani,

Tužba se podnosi parničnom sudu protiv poslodavca odnosno protiv preduzeća kao pravnog lica sa kojim je bio zasnovan radni odnos. Tužbu za namirenje potraživanja može podneti lično svaki radnik za sebe ili preko zastupnika svi radnici zajedno.

Postovanje! Potrebna mi je pravna pomoc. Juce sam imao rociste za razvod braka po mojoj tuzbi, i posle iznosenja predloga zastupnika moje bivse supruge, koja nije bila prisutna jer zivi u inostranstvu, o modelu vidjanja dece, starateljstvu, i visini alimentacije, koju bi ona trebala da placa, ja sam se nacelno slozio. Kasnije sam shvatio da sam tim prihvatanjem predloga, prihvatio i visinu alimentacije koja je, uzimajuci u obzir sve parametre, relativno mala. Interesuje me da li na glavnom pretresu koji je zakazan u novembru mogu da promenim svoju odluku o visini alimentacije i da li ima pravnih posledica po mene ako to uradim? Unapred zahvalan!
— anonimno

Poštovani,

Do završetka glavne rasprave možete zahtevati veći iznos alimentacije od onog koji je naveden u predlogu sporazuma. Ukoliko ne prihvatite predlog i ostanete pri stavu da je ponuđeni iznos alimentacije nedovoljan, a suprotna strana ne pristane na veći iznos od onog koji je ponudila, sud će se upustiti u raspravljanje relevantnih činjenica i na kraju sam doneti odluku o tome.

posto nam otac nije nista ostavio a bumro je 2008 maceha u martu 2011 prepostavljamo ja brat da je napravio neki sporazum sa cerkom iz drugog braka ili ugovor o izdrzavanju ili poklon mi to nemozemo da saznamo da li ja i brat mozemo nekim postupkom da imamo nuzni deo
— anonimno

Poštovana,

Potrebno je prvo da vidite u nadležnom sudu da li je održana ostavinska rasprava nakon smrti vašeg oca. Ako nije, morate inicirati ostavinski postupak, na kome ćete zajedno sa bratom naznačiti da se nalazite u svojstvu naslednika koji se pozivaju na nasleđe po zakonskom redu nasleđivanja. Dalje će Vas kroz postupak voditi postupajući sudija.

Ukoliko je održana ostavinska rasprava i ako je doneto rešenje o nasleđivanju, morate tužbom pokrenuti parnični postupak u kome ćete zahtevati od naslednika nužni nasledni deo.

Ako je Vaš otac zaključio ugovor o doživotnom izdržavanju, imovina koja je predmet tog ugovora ne ulazi u zaostavštinu i ne predstavlja imovinu koja se nasleđuje.

Ukoliko je Vaš otac za života poklonio deo svoje imovine nekom od zakonskih naslednika (recimo ćerki iz drugog braka) pa je zbog toga Vaše pravo na nužni nasledni deo povređeno, imate pravo da zahtevate nužni nasledno deo u parničnom postupku podizanjem tužbe u roku od tri godine od smrti poklonodavca (vašeg oca).

Postovani imam problem u braku. moj suprug radi u inostranstvo,alkoholicar je.ja ne radim a imamo dete 14 godina.nece da potpise razvod braka a i ne daje detetu pare.on je otisao i njega vise ne zanima dete dal ja mogu nekako da dodjem do alimentacije za dete i kako
— anonimno

Poštovana,

Vaš suprug kao otac Vašeg deteta je dužan da izdržava dete. Obaveza izdržavanja je ustanovljena zakonom i postoji nezavisno od bračnog statusa.

Ako već želite razvod (a suprug odbija sporazumni razvod) najbolje bi bilo da supruga tužite za razvod braka nadležnom sudu i tako pokrenete brakorazvodnu parnicu u okviru koje će pored pitanja razvoda i deobe zajedničke imovine biti rešeno i pitanje vršenja roditeljskog prava i izdržavanja odnosno alimentacije.

... 33 ...
Pravne oblasti
Oznake