Saveti
261
35. strana
Poštovani, u dostavljenoj pouci uz tužbu sudija je zakonom propisani rok do 30 dana za davanje odgovora na tužbu promenio, skracivanjem na 10 dana.
Zbog ovakve sam odluke sudije, smatrajuci je nezakonitom, upucivao sijaset pritužbi vf. predsednika suda, i uspeo sam da mi, po prijavi postupajuceg sudije taj vf. predsednika suda podnese u Osnovnom tužilaštvu krivicnu prijavu zbog navodno ucinjenog krivicnog dela omeranja pravde.
Ja sam pak, potom, podneo u Višem javnom tužilaštvu protiv postupajuceg sudije krivicnu prijavu zbog kršenja zakona od strane sudije.
Problem je što ovaj sudija i dalje, nakon obostranih krivicnih prijava nastavlja sa postupanjem u predmetu. Umesto da bude iskljucen od postupanja, zakazuje i drži rasprave, izvodi dokaze, saslušava svedoke ...i na kraju odlučuje presudom!?
Molim Vas odgovorite mi šta da preduzmem.
Napominjem Vam, moj zahtev za izuzece postupajuceg sudije vf. pred. suda je odbio kao neosnovan.
Zahvaljujem Vam se na vremenu i pomoci.
S poštovanjem.
Mehmed

Poštovani,

O zahtevu za izuzeće odlučuje predsednik suda. Ukoliko donese rešenje kojim se zahtev za izuzeće usvaja, protiv tog rešenja nije dopuštena žalba. Međutim, u Vašem slucaju, predsednik suda je doneo rešenje o odbijanju Vašeg zahteva. Protiv takvog rešenja nije dozvoljena posebna žalba, što znači da pitanje izuzeća možete postaviti u okviru žalbe protiv presude. Postupajući sudija je, prema tome, bio ovlašćen da nastavi sa započetim postupkom i donošenjem presude. To što su u međuvremenu podnete krivične prijave zbog krivičnog dela ometanja pravde i zbog kršenja zakona od strane sudije, nema uticaja na Vaš postupak koji je u toku, osim ukoliko se po podnetim krivičnim prijavama ne pokrene krivični postupak.

Ne možemo ulaziti u razloge zbog kojih je Vaš zahtev za izuzeće postupajućeg sudije odbijen, ali ukoliko ste odgovor na tužbu podneli u okviru zakonskog roka od trideset dana, sud je bio dužan da primi i usvoji Vaš odgovor na tužbu, jer Vam niko pa ni sudija ne može uskratiti prava koja Vam po zakonu pripadaju.

Poštovani,

U periodu od 2006 do avgusta 2011 godine na kući mojih roditelja strujomer je bio pokvaren, moji roditelji nisu prijavljivali kvar tako da su radnici distribucije stalno prilikom vršenja kontrole upisivali iste brojeve. Kako su upisivali uvek iste brojeve, računi za potrošnju su iznosili 0 dinara. Moji roditelji su znali da strujomer nije ispravan, nisu to prijavljivali, a za sve to vreme su uplaćivali na ime potrošnje određeni novčani iznos, kako oni to kažu "otprilike", iako je račun glasio na 0 dinara. Nagovarala sam ih da prijave, oni to nisu činili.... Koliko je to "otprilike" što su oni uplaćivali ja nisam sigurna, ali u svakom slučaju to je manje od onoga što su stvarno dugovali. Sada, kada je kvar ustanovljen po konačnoj prijavi moje majke da je strujomer neispravan, stiže račun da se za proteklih pet godina treba platiti 270 hiljada dinara koji je obračunat po prosečnoj upotrebi električne energije (verovatno su od toga oduzali one odokativno uplaćene iznose). Pošto dakle strujomer nije bio ispravan, oni nisu mogli utvrditi koliko je struje zaista potrošeno, pa su u skladu sa svojim pravilima obračunali vrednost utrošene energije - pretpostavljenu - i ispostavili račun.

Moja pitanja su sledeća:

Ko je bio dužan da prijavi neispravnost strujomera? Moja majka kaže da su joj u elektrodistribuciji rekli da su moji roditelji bili dužni to da urade, ali ja bih ovde postavila pitanje podeljene odgovornosti jer su momci koji su popisivali podatke sa strujomera dostavljali to službenicima u Elektordistribuciji - te kako nisu oni primetili da se brojevi sa strujomera ne menjaju? Da li je od uticaja po propisima to što ni oni nisu vodili računa o tome? Ili je odgovornost samo mojih roditelja?

Drugo, prema elektrodistribuciji obaveze zastarevaju u roku od godinu dana od dana kada je dug ustanovljen, a pošto je dug sada ustanovljen u septembru mesecu po tome bi zastarelost trebala da nastupi za godinu dana, tj. u 2012 godini, zar ne? Ali, mene interesuje, da li se ovde postoji apsolutna zastarelost? Znam da po Zakonu o privrednim društvima važi opšti rok zastarelosti od 3 godine, te - da li se ovo primenjuje i na Elektrodistribuciju, odnosno, da li bi po tom pravilu trebale da zastare obaveze mojih roditelja iz 2006 i 2007 godine?

Hvala Vam unapred na odgovoru!
— anonimno

Poštovana,

Vaši roditelji su bili dužni da bez odlaganja a najkasnije u roku od tri dana od saznanja, prijave Elektrodistribuciji neispravno funkcionisanje mernih uređaja nakon čega bi Elektrtodistribucija u roku od dva dana morala da preduzme odgovarajuće mere i obezbedi ispravno merenje.

Kako su Vaši roditelji nesmetano koristili električnu energiju koja je bila uredno isporučivana, u obavezi su da plate ono što su potrošili.

Elektrodistribucija bi trebalo da primenom pravila propisanih Uredbom o uslovima isporuke električne energije obračuna dugovanje i ispostavi račun za neovlašćeno korišcenje električne energije za period od poslednjih godinu dana i u tom slučaju se ne možete pozivati na zastarelost.

Zakon o privrednim društvima a posebno pravila o zastarelosti koja se u njemu nalaze, u ovom slučaju su apsolutno irelevantana.

Postovani,
u braku sam 6. godina. Imam jedno dete od 7. godina. Zivimo u stanu koji se jos uvek vodi na muzevljevog oca, iako smo mi podigli kredit i dali mu 9.000 evra da zavrski kucu u predgradju grada u kome sada zivi sa svojim drugim sinom i snajom. U medjuvremenu ja sam obolela od MS i zivim sa tim. Pokretna sam i funkcionalna i radim. Nemam reseno svoje stambeno pitanje, ali mogu da odem kod roditelja sa detetom. Uzorna sam majka, sto mnogi mogu da potvrde. Muz mi je zaposlen, ali je alkoholicar i kockar. Da li pri razvodu moze da mi trazi dete zbog moje bolesti i ne resenog stambenog pitanja, da li mogu da ostanem u stanu iako se vodi na njegovog oca?
Hvala
— anonimno

Poštovana,

U slučaju razvoda, ukoliko sa suprugom ne postignete sporazum o razvodu braka, sud će odlučivati o podeli zajedničke imovine kao i o načinu vršenja roditeljskog prava, gde će se rukovoditi najboljim interesom deteta, a odluku će doneti uzimajući u obzir sve relevantne okolnosti slučaja, uključujući sve činjenice koje ste pomenuli.

Možete ostati u pomenutom stanu jedino ukoliko Vam to svekar dozvoli, jer on kao vlasnik može sa stanom slobodno raspolagati po sopstvenom nahođenju.

Poštovani,
Moje preduzeće je izbrisano iz Privrednog registra po osnovu stečaja. Kako je u pitanju bio stečajni postupak male vrednosti, nije imenovan stečajni upranik, te je stečajni sudija donosio sve odluke. Pošto se niko od poverilaca nije javio preduzeće je otišlo u stečaj i izbrisano je iz Registra.
Interesuje me dali preduzeće koje je prestalo da postoji po osnovu stečaja može da ima pravnog sledbenika?
I ukoliko može, ko određuje pravnog sledbenika?
S poštovanjem
Miloš
Miloš

Poštovani,

Pravni sledbenik je subjekt prava koji stupa u prava i obaveze predhodnog nosioca tih prava i obaveza. Kako je Vaše preduzeće izbrisano iz Registra, ono više ne egzistira u pravnom i privrednom životu što znači da više ne poseduje nikakva prava i obaveze koje bi bile podobne za prelazak na eventualnog pravnog sledbenika. O svim pitanjima koja su vezana za prava i obaveze preduzeća rešava stečajni sudija pre nego što preduzeće prestane da postoji.

Postovani,

u braku sam 2 godine. Moj otac koji je vlasnik jednog omanjeg stana zeli da mi ga pokloni i prepise na moje ime. Interesuje me, da li u slucaju razvoda, moj suprug onda ima pravo na polovinu tog stana?

Hvala Vam unapred na odgovoru.
— anonimno

Poštovana,

U slučaju razvoda vrši se deoba zajedničke imovine supružnika. Imovina koju steknete u toku trajanja braka poklonom ili nasleđem predstavlja Vašu posebnu imovinu i ne ulazi u zajedničku imovinu bračnih drugova.

Postovani!Obracam vam se za savet i pomoc zbog uznemiravanja u porodici.U braku sam,zivimo u kuci koja pripada suprugu,njegovoj sestri i majke.Ove godine 11.jula dobili smo cerkicu.Sa svekrvom od pocetka nismo u dobrom odnosu,zadnjih mesec dana je pocela da uznemirava bebu,kad ona spava.(Do kasno u noc nesto radi,samo da bi probudila devojcicu,da bi mene nervirala)Svako vece 5-6 puta je uspavljujem,jer se uvek trgne iz sna.Suprug nesme nista da kaze,jer mu je zapretila sa necim.Molim vas za pomoc!Unapred hvala!
— anonimno

Poštovana,

Niko ne sme koristiti svoje pravo na način koji povređuje pravo drugoga. Svako od stanara u vašem domaćinstvu mora poštovati prava dugog člana domaćinstva. Najbolje bi bilo da problem koji imate rešite u razgovoru sa ostailm ukućanima i da mirnim putem dođete do kompromisa koji će predstavljati kućni red, koga će se svi ukućani pridržavati. Ukoliko to ipak nije moguće i ako je povreda prava jačeg intenziteta, pod određenim uslovima imate pravo na sudsku zaštitu. O tome se morate detaljnije raspitati kod svog advokata.

... 35 ...
Pravne oblasti
Oznake