Saveti
261
39. strana
Poštovani,
U sadašnjoj firmi sam zaposlen 7 godina. Firma oma ogranke u 3 grada.
Prvih godinu dana sam radio u ogranku koji se nalazi u mestu mog prebivališta.
Nakon godinu dana, generalni direktor firme za celu Sbiju, me poziva da pređem u ogranak /centralu/ koji se nalazi skoro 100 km od mesta mog prebivališta. Potreban sam im za rukovodeće radno mesto tog ogranka. U mailu /koji još uvek čuvam/ mi potvrđuje naš usmeni dogovor da ću u slučaju da prihvatim ponuđeni posao dobiti službeni automobil na korišćenje 24h/7dana, kao i sve troškove goriva i putarine /koja se plaća svakog dana u oba pravca/. Potpisao sam novi Ugovor o radu za novo radno mesto u kojem se osim iznosa bruto zarade ne spominju naknade troškova goriva i putarine. Odluku o korišćenju službenog automobila 24h/7dana, sam takođe dobio. Ponudu sam prihvatio i sve ponuđeno je i ispoštovano 5 godina, sve do januara ove godine. Pohvale na moj rad nisu izostale. Ogranak koji vodim je svake godine sve više povećavao svoje ciljeve koje je uvek ispunjavao.
U januaru mi je saopšteno da firma više ne može da snosi troškove putarine i goriva za odlazak i dolazak na posao, ali da mi službeni automobil i dalje stoji na raspolaganju. Napominjem, da autobuska veza između mog mesta prebivališta i mesta zaposlenja ne postoji. Razdaljina od mog stana do firme je tačno 65 km /Sedište firme je pre 3 godine preseljeno/.
Živim sa suprugom i dvoje dece. Radno vreme mi je zvanično od 8-16h, ali svaki dan ostajem minimum do 19 h, a neretko i duže. Prekovremeni rad mi se ne plaća.
Molim vas da mi odgovorite koja su moja prava?
— anonimno

Poštovani,

Zakonom o radu propisano je da zaposleni ima pravo na naknadu troškova, za dolazak i odlazak sa rada, u visini cene prevozne karte u javnom saobracaju, u skladu sa opštim aktom i ugovorom o radu. Prema tome, opštim aktom (kolektivnim ugovorom ili pravilnikom o radu) ili ugovorom o radu utvrđuju se kriterijumi i merila za isplatu ovih troškova, odnosno pod kojim uslovima i na koji način se zaposlenima obezbeđuje naknada ovih troškova. Poslodavac može zaposlenima da kupi mesečnu pretplatnu kartu, da obezbedi sopstveni prevoz, isplati naknadu prevoza u novcu u visini cene prevozne karte u javnom saobraćaju ili na drugi način obezbedi prevoz za dolazak i odlazak sa rada.

Dakle, u svakom slučaju imate pravo na naknadu troškova prevoza, s tim da o konkretnim modalitetima naknade odlučuje poslodavac, pri čemu je zakonom određen minimalni iznos naknade a to je cena prevozne karte u javnom saobraćaju. To što javni prevoz ne funkcioniše na relaciji između Vašeg prebivališta i radnog mesta, nije od značaja i ne znači da vam poslodavac ne duguje naknadu troškova za dolazak i odlazak sa rada.

Zahvalan sam Vam na odgovoru u vezi sudskog spora sa EPS-om i ako nije problem, zamolio bih Vas za dodatno pojasnjenje koje sam propustio da Vas pitam u vezi istog slucaja : da li je EPS imao pravo da mi posle pocetka sudskog postupka iskljuci struju i to kao vid pritiska kada se uvidelo da ne mogu da dobiju proces i da li imam pravo da od Suda zatrazim zastitu i da do presude Sud nalozi EPS-u da moje pravo koriscenja el. energije vrati u predjasnje stanje od pre pocetka procesa? Takodje me zanima koliko ovaj sudski proces bez ikakvih zakazivanja rocista i bez donosenja presude moze da traje, kao i da li je nastupila zastarelost potrazivanja EPS-a s' obzirom da vec tri godine nemam potrosnju na tom brojilu niti sam za to vreme uplacivao EPS-M bilo koji iznos na ime prethodne potrosnje?
Jos jednom hvala uz izvinjenje sto postavljam dopunsko pitanje.
Dejan Dzamic

Poštovani,

Potraživanje naknade za isporučenu električnu energiju zastareva za godinu dana. Međutim zastarevanje se prekida podizanjem tužbe i svakom drugom poveričevom radnjom preduzetom u cilju utvrđivanja, obezbeđenja ili ostvarenja potraživanja.

EPS svakako ima pravo da Vam obustavi dalju isporuku električne energije ukoliko ni posle opomene niste izmirili dospela dugovanja.

Obratite se sudu koji vodi postupak i zatražite uvid u stanje predmeta. To možete uraditi i ovde. Ukoliko je postupak još uvek u fazi glavne rasprave, postoji mogućnost da sud naloži EPS-u da Vam, iako je postupak u toku, omogući snabdevanje električnom energijom. To morate zahtevati a odluku o Vašem zahtevu će doneti sud koji će u obzir uzeti sve relevantne okolnosti slučaja.

Postovani ! Pre tri godine sam bio u sudskom sporu sa EPS-om zbog neispravnosti strujomera koji je pokazivao prekomerenu potrosnju mimo uobicajene i koji sluzba EPS-a nije dolazila da popravi i pored prijave kvara.EPS kao tuzilac za dug nije mogao da dobije proces,ali sud vec tri godine ne donosi presaudu a EPS mi je u toku trajanja sudskog postupka iskljucio struju koju od tada nemam na objektu! Kakva su moja prava-da li im ista vise dugujem,kako da povratim pravo na koriscenje el. energije, i da li imam osnova da tuzim EPS zbog toga sto sam neparvicno vec tri godine bez struje na objektu? Hvala .
Dejan Dzamic

Poštovani,

Dok se pravnosnažnom presudom ne ustanovi 'istina' Vi ćete za EPS biti dužnik koji je isključen jer ima neplaćeno dugovanje. Ukoliko sud utvrdi da je merni uređaj zaista bio neispravan (prikazivao veću potrošnju od stvarne) pa je EPS zbog toga izdavao račune sa neosnovano uvećanim iznosom, sud će korigovati iznos Vašeg duga nakon čijeg izmirenja bi trebalo da se snabdevanje električnom energijom normalizuje. Ukoliko uspete u sporu, imate pravno na naknadu štete koju ste pretrpeli. Bilo bi dobro da se o Vašim mogućnostima raspitate kod EPS-a jer postupak isključenja i ponovnog priključenja reguliše sam EPS.

Kako i gde da proverim da li se kuca bivseg supruga vodi na njega?
— anonimno

Poštovana,

Obratite se službi za Katastar nepokretnosti, koja vodi javnu evidenciju o nepokretnostima i pravima na njima. 

Postovani, zivela sam sa deckom 4 godine u Kotoru, oboje smo iz Beograda i imamo srpsko drzavljanstvo. Ja sam studirala a on radio. Zavrsila sam fakultet i posle par meseci smo se posvadjali i razisli. On sada tvrdi da je to sve bilo smisljeno i da ce da me tuzi za dovodjenje u zabludu (jer sam bila sa njim iz interesa) i iskoriscavanje. Molim vas, recite mi postoji li neki osnov za tuzbu i koji je sud nadlezan (on tvrdi da je vec poslao tuzbu sudu u Kotoru) Hvala unapred, srdacan pozdrav
Milica Tucovic

Poštovana,

Parnični sud načelno ne može da odbije da odlučuje o zahtevu za koji je nadležan, a osnovanost tužbenog zahteva ceni sud u postupku koji se po tom zahtevu vodi. Nadležnost kotorskog suda u konkretnom slučaju je pitanje crnogorskog pravnog sistema. Ukoliko je tužba zaista podneta, a vaše prebivalište je u Beogradu, verujemo da će se kotorski sud oglasiti nenadležnim.

Zgrada ima dvorište u koje može da se parkira 15 vozila a stanova ima više. oni koji nemaju vozilo ustupaju ili prodaju pravo parkiranja nepoznatim osobama koje ne stanuju u zgradi. Postoje li kakve odluke ili sl. na temu prava parkiranja u dvorištu?


predsednik skupštine zgrade
koji bi želeo da zavede red
— anonimno

Poštovani,

Zakonom o stanovanju je predviđeno da same opštine propisuju kućni red u stambenim zgradama na svojoj teritoriji. Kako niste naveli mesto u kome živite, možemo Vam dati samo uopštene informacije o kućnom redu. Naime, dvorište koje pominjete se u datim odlukama najčešće određuje kao zajednički ograđen prostor koji pripada zgradi i služi za potrebe svih stanara i koristi se u skladu sa njegovom namenom. Raspored korišćenja dvorišta određuje skupština zgrade koja se ujedno i stara o pravilnoj upotrebi, a stanari su dužni da se pridržavaju utvrđenog rasporeda. 

S obzirom na sve gore izneto, stanari kojima je dodeljeno parking mesto a ne poseduju auto, nemaju pravo (uz naknadu ili bez nje) da svoje parking mesto ustupe drugim licima koja ne stanuju u zgradi, već se moraju parking mesta ustupiti drugim stanarima koji imaju realnu potrebu za tim. Čak i u slučaju da u dvorištu ima više prostora nego što zahtevaju potrebe parkiranja, taj prostor i dalje ostaje u službi stanara i može se odrediti drugačija svrha njegovog korišćenja koja ne mora biti parkiranje.

Za nepoštovanje kućnog reda, nadležna je komunalna policija, ukoliko poslovi nadzora nisu stavljeni posebnim propisom u nadležnost drugog organa (građevinski inspektor, inspektor za zaštitu životne sredine itd.) Predsednik skupštine stanara pruža neophodnu pomoć tako što i sam ukazuje na pojedine propuste stanara i daje potrebne podatke o stanarima koji se ne pridržavaju kućnog reda.

... 39
Pravne oblasti
Oznake