Saveti
261
5. strana
Poštovani,
Na osnovu ugovora o studentskom kreditu sa Ministarstvom prosvete bio sam korisnik istog u periodu školske 2007/08 god. na osnovnim akademskim studijama. Obaveštenje o vraćanju studentskog kredita sam prvi put dobio 2011 god. po završetku osnovnih studija. Kredit nisam vraćao. Ponovno obaveštenje o vraćanju studentskog kredita dobio sam u maju ove godine. Moje pitanje glasi: da li je moja obaveza vraćanja kredita zastarela ili sam ipak duzan da kredit izmirim? Hvala.
Aleksandar Markovic

Poštovani,

Bez kompletnog uvida u celokupni tekst vašeg ugovora o studentskom kreditu, nije moguće dati precizan odgovor na postavljeno pitanje. Ovo iz razloga jer je zastarelost složen pravni institut, na čiji početak i tok, odnosno prekid i zastoj, mogu uticati različiti faktori. Takođe, na zastarelost mogu uticati i okolnosti koje nisu obuhvaćene tekstom ugovora o kreditu. Od značaja za utvrđivanje zastarelosti vaše obaveze prema davaocu kredita je pre svega precizno utvrđivanje tačnog datuma dospelosti vaše obaveze po kreditu, jer se od tog trenutka počinje računati rok potreban za nastupanje zastarelosti. Na obaveze iz ugovora o kreditu primenjuje se opšti rok zastarelosti koji iznosi 10 godina. Pritom, treba imati na umu da je svojevremeno u sredstvima javnog informisanja bilo reči o tome da je došlo do tkz "mirovanja" u ovim dugovno-potražnim odnosima i to zbog gašenja pojedinih poslovnih banaka preko kojih su studentski krediti plasirani.

zbog strajka policije nisam u mogucnosti da registrujem auto koje mi je sredstvo za rad jer sam inace taxista.drzavi moram da platim porez i doprinose, a ja ne radim ne mojom krivicom .o mojoj zaradi da i ne govorim . sta raditi u ovakvim situacijama?
— anonimno

Poštovani,

Ukoliko radnici policije koriste svoje pravo na štrajk u skladu sa zakonom, odnosno ukoliko štrajk nije protivzakonit, ne možete učiniti ništa.

Postovanje!! Moji roditelji su od firme mog oca dobili 3 sobni stan jer su imali 3 dece(nas).1988g su menjali za kucu.1992g su se razveli,ali smo nas troje sa majkom ostali u jednoj polovini dok je on sa ljubavnicom bio u drugoj.1993 je otkupio kucu.A 1994 ozenio tu zenu.1996 se razveo i dobili su sina,2001 je dobio sa njom vanbracnu cerku,ali oni se te ziveli,te nisu sa njim.Razlog,jer je ona dosta pila.Kad su se oni razveli nije tazila deo kuce,jer je to on kupio svojim novcem.Kad nije imala kud 2003 je trzila deo kao zajednu stecenu imovinu,i dobila cetvrtinu.Mada ja imam dokaze i svedoke,da ona nije dala ni dinara.Ostali deo je prepisao na mene kao poklon cerki jer sam ga izdrzavala novcano.Sada ona trazi nuzni deo za dvoje dece.Mada je moj otac imao za zivota zakonsko pravo kucu prepisati na koga zeli.Sudskim putem sam trazila da se putem licitacije proda kuca,jer nije htela da se slozi ponudjenom svotom novca za svoj deo.A sada je trazi nuzni deo za decu.Zanima me da li je moj otac imao to zakonsko pravo,jer se u mom ugovoru izjasnio da je to dvoje dece izmirio prepisavsi cetvrtinu deo kuce na bivsu zenu,jer su deca bila maloletna.Ili mu se sad to pravo osporava? I sta mogu da ocekujem?Postovanje!!!
— anonimno

Poštovana,

Ostavilac, dakle Vaš otac, je mogao za života raspolagati svojom imovinom po sopstvenom nahođenju. Međutim, u određenim slučajevima, kao što je recimo Vaš slučaj, predviđen je izuzetak ustanovljen upravo u korist nužnih naslednika. Svi ostaviočevi potomci (deca) spadaju u krug nužnih naslednika. Nužni naslednik ima pravo na nužni nasledni deo. Kako se radi o deci ostavioca, nužni nasledni deo je polovina od dela koji bi nasledniku pripao po pravilima zakonskog nasleđivanja. Poklon učinjen jednom od naslednika uračunava se u zaostavštinu odnosno imovinsku masu na osnovu koje se izračunava nužni nasledni deo. Drugim rečima, ako je Vaš otac na Vas preneo svojinu na kući ugovorom o poklonu i ako je pri tome povredio pravo drugog naslednika na nužni nasledni deo, taj naslednik može zahtevati od suda u odgovarajućem postupku isplatu novčane protivvrednosti ili vraćanje poklona. Potrebno je voditi računa o zastarelosti za šta je pravno relevantan momenat smrti ostavioca.

Ja sam odrastao sa babom i dedom, starao se o njima, lecio i na sebe preuzeo svu odgovornost i troskove od svog punoletstva. sada imam 34 god. Deda je preminuo 2003.god i pre smrti testamentom pred sudijom i dva svedoka proglasio mene jedinim naslednikom njegove imovine a da imam obavezu da ga sahranim i da nastavim da izdrzavam babu do kraja njenog zivota. Deda je imao dve cerke i obe je u testamentu iskljucio iz bilo kakvog nasledstva. Ostavinsko nije pokrenuto posle njegove smrti do pre dva meseca kada sam ga ja pokrenuo i sada se javlja njegova cerka TJ. moja tetka i trazi nuzni deo, a u testamentu jasno i precizno pise da je testator upoznat sa nuznim delom i da iskljucuje cerke iz nasledstva. Rociste je zakazano za 31.januar 2012.god pa me zanima da li postoji mogucnost da ona dobije nesto. A pritom su se baba i druga cerka odrekle u moju korist tj. kako je i pokojni deda zeleo. Hvala unapred
Nemanja

Poštovani,

Ako je Vaš deda u testamentu iskljlučio iz nasledstva svoju ćerku ne bi trebalo da imate razloga za brigu. Isključenje može biti potpuno ili delimično. Razlog za isključenje može biti teža povreda neke zakonske ili moralne obaveze koju je nužni naslednik imao prema ostaviocu odnosno testatoru. Na primer, ako se uvredljivo ili grubo odnosio prema ostaviocu, ako je umišljajno učinio krivično delo prema ostaviocu ili njegovom detetu, bračnom drugu ili roditelju, ako se odao neradu i nepoštenom životu.

Da li inspektor rada moze da pokrene postupak na osnovu anonimne prijave, a do koje je dosao teko sto je neko od radnika otisao u inspekciju i rekao da ima odredjenu alergiju a pri tom ne donosi nikakvu dokumentaciju o tome. I da li je anonimna prijava osnovani razlog za pokretanje postupaka i nalaganje odedjenih mera a da inspektor rada prilikom posete fabrike u kojoj radi taj radnik, nije utvrdio nikakvu stetnost po zdravlje radnika i to konsatuje u svom zapisniku. Inace radi se o velikoj fabrici koja zaposljava preko 2000 radnika.
— anonimno

Poštovana,

Inspektor rada može vršiti inspekcijski nadzor i na osnovu anonimne prijave. Ne znamo koje su mere u konkretnom slučaju naložene, ali za pojedine mere neophodno je da postoji rešenje inspektora koje u svom obrazloženju treba da sadrži razloge za takvu odluku. Ukoliko oceni da je poslodavac izvršio prekršaj, inspektor rada je ovlašćen da podnese zahtev za pokretanje prekršajnog postupka.

Poštovani
Na osnovu ugovora prodao sam vikendicu kupcu.Kupac nije platio prenos apsolutnih prava i nije preveo na svoje ime vlasništvo te nekretnine.Kupac se ne odaziva,nije na zvaničnoj adresi,ne može da mu se uruči rešenje o porezu.Zakon mene tretira kao obveznika koji treba da plati taj porez( dobijam opomene iz por.uprave), iako je to suštinski obaveza kupca. Kako da se zaštitim od poreskog dugovanja koje nije moja obaveza jer ne raspolažem tom nekretninom?
ST

Poštovani,

Zakon predviđa da je obveznik poreza na prenos apsolutnih prava prenosilac prava odnosno prodavac. Kupac je u tom slučaju supsidijarni jemac od koga se porez na prenos apsolutnih prava može naplatiti samo ukoliko se ne može naplatiti od prodavca.

Ukoliko je kupoprodajnim ugovorom predviđeno da kupac plati porez na prenos apsolutnih prava, Poreska uprava se može naplatiti od prodavca, koji je u tom slučaju solidarni jemac. Ako do toga dodje, prodavac ima pravo da na osnovu kupoprodajnog ugovora zahteva od kupca regres u visini iznosa plaćenog poreza.

5 ...
Pravne oblasti
Oznake